Editura Paralela 45 Metode de rezolvare a problemelor de geometrie. Editia a II-a - Irina Cretu

Editura: Paralela 45

Autor: Irina Cretu

Editia: a 2-a

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-973-47-2979-1

Stoc epuizat
Cod Produs: 9789734729791 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea Metode de rezolvare a problemelor de geometrie a doamnei profesoare Irina Cretu vine sa puna in valoare misiunea nobila a profesorului de matematica de a gasi si utiliza metodele cele mai adecvate pentru intelegerea diverselor capitole ale matematicii, cat si pentru rezolvarea propriu-zisa a problemelor, oferind, nu de putine ori, metode alternative de rezolvare.

Metodele de rezolvare a problemelor de geometrie, atat cele generale, cat si cele particulare, sunt prezentate cu multa claritate, iar comentariile metodice sunt bine-venite.

Deosebit de interesante sunt aplicatiile privind studiul comparativ al metodelor de rezolvare a problemelor de geometrie. Exemplele, observatiile, comentariile, aspectele practice ocupa un loc important si vin in completarea fireasca a celorlalte parti ale lucrarii.

Prin intreg continutul sau, cartea este un bun ajutor pentru profesorii care predau geometria sau pregatesc elevii pentru diverse concursuri sau examene.

prof. univ. dr. Grigore Stefan Salagean,

Facultatea de Matematica si Informatica,