Editura Corint Compendiu de anatomia si fiziologia omului. Editia a III-a, adaugita - Cezar Th.Niculescu, Bogdan Voiculescu, Cristian Nita, Radu Carmaciu, Carmen Salavastru, Catalina Ciornei, Alexandru Laurentiu Sta

Editura: Corint

Autor: Cezar Th.Niculescu, Bogdan Voiculescu, Cristian Nita, Radu Carmaciu, Carmen Salavastru, Catalina Ciornei, Alexandru Laurentiu State, Constanta-Alice Stefanescu

Editia: a 3-a, adaugita

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-088-154-4

Cod Produs: 9786060881544 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Realizat de un colectiv de autori alcatuit din cadre didactice care predau sau au predat anatomia si fiziologia omului in cadrul Universitatii de Medicina si Farmacie „Carol Davila” din Bucuresti, acest compendiu este conceput ca o prezentare sintetica a cunostintelor pe care trebuie sa le acumuleze cel care doreste sa se pregateasca temeinic si sa se perfectioneze intr-unul dintre domeniile complexe si de mare interes ale biologiei.

Valorificandu-si experienta stiintifica si didactica acumulata de-a lungul anilor, cei care au colaborat la elaborarea si pregatirea acestui volum si-au propus sa puna la indemana diverselor categorii de cititori carora li se adreseaza un instrument de lucru util in aprofundarea cunostintelor si a datelor acumulate anterior, oferindu-le un punct de sprijin atat de necesar pentru desavarsirea pregatirii lor profesionale.

Dintre disciplinele medicinei, anatomia este strans legata de imagistica. Din acest motiv, autorii au considerat ca este oportun sa introduca si capitolele de topografie toraco-pleuro-pericardica si de imagistica.

Notiunile de topografie si de imagistica sunt prezentate intr-o forma didactica clara, usor accesibila atat pentru studentii la medicina, cat si pentru elevi.

Autorii au urmarit coroborarea datelor anatomoclinice cu cele de imagistica, dovedind in acest fel caracterul interdisciplinar.

Lucrare esentiala pentru:

elevii liceelor cu profil teoretic si ai scolilor sanitare postliceale;
candidatii la examenele de admitere la facultatile de medicina;
studentii facultatilor de profil;
asistentii medicali si medicii stagiari.
  • Compendiu de anatomia si fiziologia omului. Editia a III-a, adaugita - Cezar Th.Niculescu, Bogdan Voiculescu, Cristian Nita, Radu Carmaciu, Carmen Salavastru, Catalina Ciornei, Alexandru Laurentiu Sta

SALAVASTRU, Carmen

dr. CARMEN SALAVASTRU, asist. univ. Catedra de fiziologie ”N.C.Paulescu”, Universitatea de Medicina si Farmacie ”Carol Davila”, Bucuresti

VOICULESCU, Bogdan

dr. BOGDAN VOICULESCU, conferentiar univ., Catedra de anatomie si embriologie, Universitatea de Medicina si Farmacie ”Carol Davila”, Bucuresti

NICULESCU, Cezar

prof. univ. dr. CEZAR TH. NICULESCU, fost sef al Catedrei de anatomie si embriologie, Universitatea de Medicina si Farmacie ”Carol Davila”, Bucuresti

CARMACIU, Radu

prof. univ. dr. RADU CARMACIU, fost membru al Academiei de Stiinte Medicale, fost sef al Catedrei de fiziologie ”N.C.Paulescu”, Universitatea de Medicina si Farmacie ”Carol Davila”, Bucuresti

Medic rezident Radiologie-Imagistica Medicala,

Spitalul Clinic de Urgenta Bucuresti

Medic rezident Radiologie-Imagistica Medicala,
Spitalul Universitar de Urgenta Militar Central „Dr. Carol Davila”

Realizat de un colectiv de autori alcatuit din cadre didactice care predau sau au predat anatomia si fiziologia omului in cadrul Universitatii de Medicina si Farmacie„ Carol Davila” din Bucuresti, acest compendiu este conceput ca o prezentare sintetica a cunostintelor pe care trebuie sa le acumuleze cel ce doreste sa se pregateasca serios si sa se perfectioneze intr-unul dintre domeniile complexe si de mare interes ale biologiei.

editia a III-a adaugita