Editura Universul Juridic Taxele judiciare de timbru - Adriana Pena

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-39-1161-3

Cod Produs: 9786063911613 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Constitutia nu prevede gratuitatea justitiei. In aceste conditii, legiuitorul este liber sa stabileasca, pentru judecarea unor categorii de cauze, taxe judiciare de timbru, acoperind pe aceasta cale o parte din cheltuielile efectuate pentru functionarea serviciului public al justitiei, obligatie impusa de altfel prin art. 56 alin. (1) din Legea fundamentala.

Astfel, actiunile si cererile introduse la instantele judecatoresti de catre justitiabili sunt guvernate de principiul universalitatii obligatiei de plata a taxelor judiciare de timbru, scutirea de la plata fiind o exceptie ce trebuie expres prevazuta de lege.

Intrucat plata taxei judiciare de timbru este o conditie impusa de lege pentru inceperea procesului, obligatia de plata anticipata a acestei taxe este justificata, ca si sanctiunea anularii actiunii sau a cererii, in caz de neplata.

Lucrarea de fata trateaza problematica taxelor judiciare de timbru asa cum este abordata in practica judecatoreasca, cuprinzand decizii relevante pentru acest domeniu.
  • Taxele judiciare de timbru - Adriana Pena

Educatie si formare: studii universitare de licenta, Facultatea de Drept, Universitatea Bucuresti.

Experienta profesionala: avocat in Baroul Bucuresti (2003-prezent), director editorial al publicatiilor Saptamana Juridica si Revista de Jurisprudenta Europeana (2009-prezent).

Activitate de cercetare stiintifica: Buna-credinta – Repere teoretice si jurisprudenta adnotata, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2019; Cheltuielile de judecata in procesul civil, ed. I, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2018; Clauzele abuzive in contractele de credit, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2017; Exproprierea. Aspecte teoretice si jurisprudenta (coautor Roxana Palita), Ed. Nomina Lex, Bucuresti, 2010; Taxele de timbru si timbrul judiciar. Legislatie si jurisprudenta (coautor Roxana Palita), Ed. Nomina Lex, Bucuresti, 2010; Accesiunea imobiliara si uzucapiunea. Practica judiciara, ed. a IV-a, Ed. C.H. Beck, Bucuresti, 2009; Evacuarea. Practica judiciara, Ed. Wolters Kluwer, Bucuresti, 2008; Recursuri in interesul legii. Decizii de admitere (coautor Luciana Mera), Ed. C.H. Beck, Bucuresti, 2008; Somatia de plata. Practica judiciara, ed. a II-a, Ed. C.H. Beck, Bucuresti, 2008; Garantarea obligatiilor. Practica judiciara, Ed. All Beck, Bucuresti, 2006.