Propuneri manuscrise: info@editurauniversitara.ro:  0745 204 115

Urmarire comenzi Persoane fizice / Vanzari: 0745 200 718 / 0745 200 357 / Comenzi Persoane juridice: 0721 722 783

Editura Universul Juridic Procedura penala. Partea speciala - Gheorghita Mateut

-15% nou
299,00 Lei 254,15 Lei

Editura: Universul Juridic

Autor: Gheorghita Mateut

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-39-0394-6

Cod Produs: 9786063903946 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Adauga la Favorite Cere informatii
  • Download (1)
Manualul de procedura penala, partea speciala, prezinta cititorilor elementele de tehnica juridica ce permit constituirea dosarului unei proceduri penale, orientarea si aprecierea acestuia. Consacrat derularii procesului penal, respectiv laturii sale dinamice, acesta este opera unei convingeri: aceea ca nimic nu trebuie intreprins in aceasta materie fara sa se ia in considerare exigentele unei societati democratice, ale unui veritabil Stat de drept.

In aceasta lucrare se gasesc, pe langa expunerea tehnica a regulilor desprinse din Partea speciala a Codului de procedura penala si legile speciale, din reglementarile europene si internationale in materie si din jurisprudenta „legala” constituita pe baza deciziilor Curtii Constitutionale, Curtii Europene a Drepturilor Omului si Curtii de Justitie a Uniunii Europene, precum si a hotararilor prealabile si deciziilor in interesul legii ale Inaltei Curti de Casatie si Justitie, ratiunile istorice si conceptele care le fundamenteaza, sistemele judiciare in care sunt ancorate si reflectiile asupra evolutiei actuale si de perspectiva a procedurii penale in desfasurarea sa.

Acest parcurs reflecta doua preocupari majore: una universitara, de formare si de vocatie, si alta practica, de aplicare a principiilor si normelor pozitive, profund atasate obligatiei legiuitorului de a asigura eficacitatea represiunii penale cu respectarea garantiilor procesuale. Ne exprimam speranta ca cititorii se vor recunoaste in aceasta dubla preocupare ca studenti, universitari sau practicieni si ca vor gasi in paginile manualului raspunsurile la orice intrebare pe care si-o pun cu privire la o problema tehnica particulara de aplicare a normei procesuale penale.
  • Procedura penala. Partea speciala - Gheorghita Mateut

Daca doresti sa iti exprimi parerea despre acest produs poti adauga un review.

Review-ul a fost trimis cu succes.

0745 200 718 0745 200 357 vanzari@editurauniversitara.ro

Compara produse

A fost adaugat la favorite!

A fost sters din favorite!