Editura Pro Universitaria Operatiunile pacificatoare ca factor de reglementare a conflictelor etnopolitice din perspectiva dreptului international public - Ana-Maria Comsa

Editura: Pro Universitaria

Autor: Ana-Maria Comsa

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-26-1478-2

Cod Produs: 9786062614782 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea cu titlul ,,Operatiunile pacificatoare ca factor de reglementare a conflictelor etnopolitice din perspectiva dreptului international public” contribuie la formarea unei noi abordari juridice a fenomenului operatiunilor pacificatoare in contextul reglementarii unui sector ingust de conflicte – celor de natura etnopolitica, astfel incat sa fie luate in consideratiune realitatile juridice de la inceputul sec. XXI.

Studiul efectuat a avut ca scop determinarea unei legaturi de cauzalitate existente intre organizarea si desfasurarea operatiunilor de pace si solutionarea practica a conflictelor etnopolitice la scara mondiala, astfel incat stabilirea unor repere fundamentale de concept si continut cu referire la activitatea pacificatoare a organizatiilor internationale, ar asigura in mod clar reglementarea eficienta a conflictelor etnopolitice existente, dar si prevenirea celor posibile.

Cercetarea efectuata ilustreaza, intr-o maniera exemplificativa, categoriile de operatiuni pacificatoare desfasurate, consumate si active, fiind reliefate succesele si esecurile acestora pe marginea conflictelor etnopolitice concrete. Insusi conflictele etnopolitice analizate sunt plasate intr-un cadru juridic si politic international larg, fiind trasate legaturile de reciprocitate existente intre cursul politicilor la nivelurile intern si international, problemele grave de la fata locului, si declansarea practica a crizelor etnopolitice.
  • Operatiunile pacificatoare ca factor de reglementare a conflictelor etnopolitice din perspectiva dreptului international public - Ana-Maria Comsa

Este de profesie avocat din anul 2000 in cadrul Baroului Constanta, doctor in drept din anul 2015 si lector universitar in cadrul Universitatii Spiru Haret, Facultatea de Stiinte Juridice si Stiinte Economice Constanta. De-a lungul carierei a detinut mai multe functii atat in cadrul Baroului Constanta, cat si in cadrul Universitatii, fiind implicata in mai multe activitati de predare a disciplinelor: Dreptul Uniunii Europene, Drept international public, Drept international privat; activitati de cercetare in domeniul dreptului; coordonator lucrari licenta; coordonarea activitatii de practica si cercetare a studentilor; coordonarea cercurilor stiintifice, promovarea metodelor didactice moderne; participarea la derularea mai multor proiecte de cercetare. A elaborat si publicat mai multe manuale pentru uzul studentilor, a participat la mai multe conferinte nationale si internationale, fiind autor a peste 50 de articole stiintifice de specialitate aparute in reviste nationale si internationale.