Editura Universul Juridic Manual de drept civil. Teoria generala a obligatiilor. Note de curs. Teste-Grila - Adrian Stoica, Grigore-Valentin Beleniuc

Editura: Universul Juridic

Autor: Adrian Stoica, Valentin Beleniuc

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-39-0415-8

Cod Produs: 9786063904158 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Cuprins
Manualul de teoria generala a obligatiilor pe care il prefatam cuprinde notele de curs si teste-grila intocmite de domnii Adrian Stoica si Valentin Beleniuc – cadre didactice universitare la Facultatea de Drept a Universitatii „Ovidiu” din Constanta –, elaborate in baza unui plan bine intocmit, raportat la exigentele unui curs universitar si la destinatarii sai nemijlociti, studentii si, mai putin, masteranzii sau doctoranzii.

Este stiut ca materia obligatiilor, coloana vertebrala a dreptului civil, se distinge prin tehnicitate deosebita, logica juridica ireprosabila si un grad sporit de abstractizare, ceea ce face dificil studiul ei, mai ales la nivelul primilor ani de licenta, cand se paseste in tainele dreptului civil, in cadrul caruia dreptul obligatiilor reprezinta una dintre cheile de bolta.

In acest context si in lumina Noului Cod civil, care a unificat, se stie, materia obligatiilor civile si comerciale (cf. M. Nicolae, Unificarea dreptului obligatiilor civile si comerciale, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2015), autorii si-au propus sa trateze sumar, dar limpede, elementele fundamentale ale teoriei generale a obligatiilor, respectiv notiunea de obligatie civila, izvoarele (sursele) obligatiilor (in principal contractul, dar si actul juridic civil unilateral ca izvor de obligatii, faptul juridic licit generator de obligatii – gestiunea de afaceri, plata nedatorata, imbogatirea fara justa cauza – si fapta ilicita generatoare de prejudicii – cunoscuta mai degraba sub forma raspunderii civile delictuale), executarea obligatiilor, transmisiunea si transformarea obligatiilor, stingerea obligatiilor, obligatiile afectate de modalitati si obligatiile plurale, inclusiv garantarea obligatiilor.

Nu lipsesc nici trimiteri comparative la recenta reforma franceza a dreptului obligatiilor si contractelor, operata prin Ordonanta Guvernului nr. 2016-131 din 10 februarie 2016, punand in evidenta faptul ca intre cele doua reglementari exista destule puncte comune, in deplin acord cu proiectele europene de unificare a dreptului privat, in cadrul unui cod civil european [cf. Principiile dreptului european al contractelor (Lando), Draftul comun de referinta (von Bar)], de natura sa contribuie la formarea ori, cel putin, sa puna bazele unui novum ius civile Europæum.

Manualul, cum rezulta si din titlul sau, cuprinde si un consistent si extrem de util set de teste-grila, grupate pe principalele institutii ale obligatiilor, teste care permit studentilor sa-si verifice cunostintele in cadrul unei autoevaluari directe si rapide, fara a recurge la alte manuale sau lucrari special destinate acestui scop.

In incheiere, sperand ca manualul de fata va fi primit in mod pozitiv de cei carora le este adresat, dorim autorilor sa continue cercetarea in materia atat de fascinanta si mereu provocatoare a obligatiilor si, pe baza rezultatelor obtinute, sa-l completeze si sa-l imbogateasca in editiile lui viitoare, astfel incat sa devina un instrument util de lucru nu numai pentru studenti, ci si pentru masteranzi si doctoranzi, inclusiv pentru practicienii dreptului.
Marian NICOLAE
  • Manual de drept civil. Teoria generala a obligatiilor. Note de curs. Teste-Grila - Adrian Stoica , Grigore-Valentin Beleniuc

Adrian Stoica
– 2015 prezent: Profesor universitar in cadrul Universitatii „Ovidius” Constanta, Facultatea de Drept si Stiinte Administrative
– 2016 prezent: Decan al Facultatii de Drept si Stiinte Administrative, Universitatea „Ovidius” Constanta
– 2006 prezent: Trezorier adjunct, Secretar al Uniunii Internationale a Executorilor Judecatoresti, actualmente, Consultant permanent al Biroului Executiv al Uniunii Internationale a Executorilor Judecatoresti
– 1999 prezent: executor judecatoresc
– Titlul tezei de doctorat: „Executarea silita imobiliara”, coordonator prof. univ. dr. Ioan Les
– articole publicate in reviste nationale si internationale de specialitate sau carti publicate la edituri nationale/internationale

Grigore-Valentin Beleniuc
– doctor in drept din anul 2018, calificativul – „Magna cum laude”, Universitatea din Craiova, Facultatea de Drept, cu teza de doctorat intitulata „Contractul de intretinere”, sub coordonarea prof. univ. dr. Sevastian Cercel;
– avocat din anul 2014, in Baroul Constanta;
– asistent universitar colaborator la Facultatea de Drept si Stiinte Administrative din cadrul Universitatii „Ovidius” Constanta, la disciplinele la seminar: Drept civil. Contracte speciale, Drept civil. Drepturi reale, Dreptul european al concurentei, Organizarea sistemului judiciar si a profesiilor juridice.

Activitate publicistica:
– Grigore Valentin Beleniuc, Contractul de intretinere, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2019;
– Adrian Stoica, Grigore Valentin Beleniuc, Manual de drept civil. Teoria generala a obligatiilor. Note de Curs. Teste grila, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2019;
– autor sau coautor a peste 10 lucrari/articole publicate in revistele de specialitate.

CUPRINS
Lista de abrevieri / 5

Capitolul I
GENERALITATI PRIVITOARE LA OBLIGATII IN SISTEMUL DE DREPT CIVIL / 9