Editura Hamangiu Fond funciar. Practica judiciara recenta. Editia a II-a - Mihaela Cristina Mocanu

95,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Mihaela Cristina Mocanu

Editia: a 2-a

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-27-1910-4

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786062719104 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
ditia a 2-a a culegerii Fond funciar. Practica judiciara recenta cuprinde o sinteza de jurisprudenta actualizata si completata cu noi spete din materia fondului funciar, in special de la nivelul de competenta al tribunalelor nationale, ca instante care pronunta hotarari definitive in aceasta arie de interes, dar si de la nivelul Inaltei Curti de Casatie si Justitie, ca instanta abilitata sa interpreteze si sa dezlege probleme de drept prin mecanismele procedurale ale hotararii prealabile sau ale recursului in interesul legii.

Cele peste 130 de hotarari judecatoresti selectate analizeaza diverse probleme de drept de actualitate, grupate in sapte capitole referitoare la:
•    obiectul reconstituirii/constituirii dreptului de proprietate;
•    persoanele beneficiare ale procedurilor de atribuire a dreptului de proprietate;
•    procedura de restituire;
•    nulitatea titlului de proprietate;
•    procedurile ulterioare emiterii titlului de proprietate: rectificarea, modificarea si indreptarea erorilor;
•    aspectele procedurale;
•    jurisprudenta obligatorie a Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

Spetele cuprind un rezumat concis al problemei de drept ce face obiectul judecatii si sunt structurate intr-o maniera care asigura o consultare rapida si facila a practicii judiciare recente in materia restituirii proprietatii funciare.

Sinteza oferita de editia a 2-a a culegerii Fond funciar. Practica judiciara recenta ramane generoasa si diversificata, fiind un instrument util atat pentru practicienii dreptului, cat si pentru orice alta persoana interesata de aceasta tema.

Despre autor:
Mihaela Cristina Mocanu este lector univ. dr. la Facultatea de Stiinte Juridice si Stiinte Economice, Universitatea Spiru Haret din Constanta, judecator in cadrul Curtii de Apel Constanta, specializat in materia litigiilor de munca si asigurarilor sociale
Este lector univ. dr. la Facultatea de Stiinte Juridice si Stiinte Economice, Universitatea Spiru Haret din Constanta, judecator in cadrul Curtii de Apel Constanta, specializat in materia litigiilor de munca si asigurarilor sociale, cu o activitate de peste 20 de ani in magistratura si de peste 8 ani ca si cadru didactic in cadrul mai multor facultati de stat si private. Autoare a mai multor culegeri de jurisprudenta, studii, comunicari publicate in volumele unor conferinte nationale sau internationale, comentarii a unor decizii de speta in revistele de specialitate.

Educatie si formare: studii universitare de doctorat, disciplina Drept procesual civil, Facultatea de Drept, Universitatea Lucian Blaga din Sibiu (2010-2013); studii universitare de masterat, disciplina Legislatie maritima, Universitatea Maritima din Constanta (2003-2005); Facultatea de Drept, Universitatea Lucian Blaga din Sibiu (1994-1998).

Experienta profesionala: lector universitar, Facultatea de Stiinte Juridice si Stiinte Economice, Universitatea Spiru Haret din Constanta (incepand cu octombrie 2016); cadrul didactic asociat Facultatea de Drept, Universitatea Ovidius din Constanta (2015-2017); lector universitar Facultatea de Drept, Universitatea Andrei Saguna din Constanta (2009-2014); judecator la Curtea de Apel Constanta (2018 – prezent), vicepresedinte al Tribunalului Constanta (2013-2018); presedinte de sectie la Tribunalul Constanta (2006-2013); judecator specializat in materie civila, litigii de munca si asigurari sociale.

Publicatii: Fond funciar. Practica judiciara recenta. Editia a 2-a,  Editura Hamangiu, Bucuresti, 2022; Teste-grila pentru examenele de admitere in profesiile juridice. Drept procesual civil, Editura Universul Juridic, Bucuresti, 2021 (coautor); Fond funciar. Practica judiciara recenta, Editura Hamangiu, Bucuresti, 2019; Dreptul muncii. Caiet de aplicatii si jurisprudenta, Editura Hamangiu, Bucuresti, 2019 (coautor);  Promisiunea de a contracta. Hotarari care sa tina loc de contract. Practica judiciara recenta, Editura Hamangiu, 2018; Culegere de jurisprudenta, 4 volume (Drept procesual civil, Drept civil, Contracte si Drept public), Editura Universul Juridic, 2018; Caile de atac de retractare in procesul civil, Editura Universul Juridic, Bucuresti, 2014; Jurisprudenta instantelor judecatoresti 2010-2011 in domeniul dreptului civil, penal, procesual civil si penal, familiei, comercial, muncii, contencios administrativ, vol. I, Editura Universitara, Bucuresti, 2012; Jurisprudenta instantelor judecatoresti 2007-2012 in domeniul dreptului bancar, vol. II, Editura Universitara, Bucuresti, 2012; Manual de procedura civila. Teoria generala cu trimiteri la Noul Cod de procedura civila, Editura Universitara, Bucuresti, 2012; autoare a mai multor studii, comunicari publicate in volumele unor conferinte nationale sau internationale, comentarii a unor decizii de speta in revistele de specialitate.

actualizat februarie 2022

•    obiectul reconstituirii/constituirii dreptului de proprietate;
•    procedura de restituire;
•    nulitatea titlului de proprietate;
•    aspectele procedurale;
•    jurisprudenta obligatorie a Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

Despre autor: