Editura Universitara Dreptul Uniunii Europene si tribunalele constitutionale ale statelor membre. Interviuri - Dragos Calin - Coordonator

ISBN: 978-606-28-0335-3

DOI: https://doi.org/10.5682/9786062803353

Anul publicării: 2015

Editura: Editura Universitara

Autor: Dragos Calin - Coordonator

Cod Produs: 9786062803353 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Cuprins
This project, conducted in the first half of 2015, comprises responses of some outstanding professors and judges, and can help the reader to grasp better some certainties and unknowns of an endless process of judicial negotiations, in which possible conflicts of jurisdiction may be resolved, at least in the current framework, either by application of European law, as interpreted by the CJEU, despite decisions of constitutional courts, or through a more intense judicial dialogue between constitutional courts and the Cl Eli, in which preliminary references will play a critically important role.

Warm thanks to the following Professors and Judges: Mrs Anneli Albi, Mr Leonard Besselink, Mrs Chahira Boutaveb, Mrs Grainne de BUrca, Mrs Laurence Burgorgue-Larsen, Mrs Ninon Colneric, Mr Oliver Darr, Mr Peter Kovacs, Mrs Kristine Krlima, Mrs Gertrude Lubbe-Wolff, Mr Bertrand Mathieu, Mr Franz C. Mayer, Mr Rostanc Mehdi, Mr Francois-Xavier Millet, Mr Francisco Pereira Coutinho, Mr Janne Salminen, Mr Andreas Vosskuhle, Mr Joseph H.H. Weiler and Mr Peter G. Xuereb, that agreed to give these interviews.
Dragos Calin

• Dreptul Uniunii Europene si tribunalele constituţionale ale statelor membre. Interviuri

Dragos Calin - Coordonator
Judecator la Curtea de Apel Bucuresti, formator al Institutului National al Magistraturii pentru formarea profesionala continua dreptul Uniunii Europene, cooperare judiciara internationala in materie civila si comerciala, dreptul muncii si dreptul asigurarilor sociale; cercetator stiintific asociat al Institutului de Cercetari Juridice al Academiei Romane – Centrul de Studii de Drept European, director al Revistei Forumul Judecatorilor, membru in colegiul stiintific al revistei Jurisclasor CEDO, coeditor al Revistei iaduer.ro – Afaceri juridice europene, membru fondator si copresedinte al Asociatiei Forumul Judecatorilor din Romania (2007-prezent), membru al Consiliului de Administratie GEMME Europe  (mai 2010-prezent), vicepresedinte al GEMME Europe – Groupement Européen des Magistrats pour la Médiation (mai 2010-mai 2012), membru fondator al CIMJ (Conférence Internationale de Médiation pour la Justice), octombrie 2009, Paris.

CUPRINS
Peter G. Xuereb / 391
Lista abrevierilor si acronimelor folosite / 408

Interviuri realizate de Dragos Calin

Traduceri efectuate de Mihai Banu, Amelia Paula Chirtes, Adnana Popescu si Dragos Calin

In prezent, una dintre cele mai interesante abordari, jurisprudentiala si doctrinara, antrenand activitatea tribunalelor constitutionale ale statelor membre al Uniunii Europene, vizeaza mecanismele de cooperare cu Curtea de Justitie a Uniunii Europene (in continuare „CJUE”), mai ales ca prin modificarile introduse de Tratatul de la Lisabona nu s-a creat un „suprastat” european, ori un federalism functional. Mai mult, aplicarea de CJUE a Cartei drepturilor fundamentale a Uniunii Europene, o garantie in plus de care beneficiaza cetatenii statelor membre ale Uniunii Europene, poate conduce la limitarea efectelor deciziilor tribunalelor constitutionale, tocmai prin efectele dreptului Uniunii Europene.

Acest proiect, realizat in prima jumatate a anului 2015, cuprinde raspunsurile unor profesori si judecatori consacrati si poate ajuta cititorul la mai buna cunoastere a certitudinilor sau a necunoscutelor unui proces fara sfarsit de negociere judiciara, in care posibilele conflicte de jurisdictie se pot solutiona, cel putin in contextul actual, fie prin aplicarea dreptului Uniunii Europene, astfel cum este interpretat de CJUE, in pofida deciziilor tribunalelor constitutionale, fie printr-un dialog judiciar mult mai intens intre instantele constitutionale si CJUE, in care trimiterile preliminare vor juca un rol deosebit de important.

Volumul reprezinta o provocare, atat pentru cei chestionati, cat si pentru publicul specializat, cu precadere practicieni si doctrinari, dar si pentru studenti, fiind si un serios izvor de inspiratie pentru solutii viitoare ale unor tribunale constitutionale, inclusiv pentru posibile trimiteri preliminare la Curtea de Justitie a Uniunii Europene, in contextul dezvoltarii unui dialog increzator intre jurisdictii, caracterizat prin schimb de argumente si interpretari.

Adresez calde multumiri doamnelor si domnilor profesori si judecatori Anneli Albi, Leonard Besselink, Chahira Boutayeb, Gráinne de Búrca, Laurence Burgorgue-Larsen, Ninon Colneric, Oliver Dörr, Péter Kovács, Kristīne Krūma, Gertrude Lübbe-Wolff, Bertrand Mathieu, Franz C. Mayer, Rostane Mehdi, François-Xavier Millet, Francisco Pereira Coutinho, Janne Salminen, Andreas Vosskuhle, Joseph H.H. Weiler si Peter G. Xuereb, care au acceptat interviurile, domnului Rares Kerekes, al carui peisaj realizat la Sighisoara, Romania, in vara anului 2012, reprezinta coperta volumului, doamnei Irina Alexe si colegilor mei din cadrul ARDAE (Asociatia Romana de Drept si Afaceri Europene) Mihai Banu, Roxana Maria Calin, Amelia Paula Chirtes, Adnana Popescu si Mihai Sandru, care au oferit sugestii si s-au implicat foarte serios in traducerea si revizuirea textelor in limba romana, precum si domnului Vasile Muscalu si Editurii Universitare, care au facut posibila publicarea lucrarii si libera sa circulatie in format electronic.

Dragos Calin