Editura Pro Universitaria Dreptul mediului. Curs universitar - Ingrid Nicolau

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-26-1443-0

Cod Produs: 9786062614430 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Dreptul mediului este o lucrare complexa care ofera o imagine de ansamblu asupra instrumentelor juridice de protectie a mediului. Lucrarea este un excelent instrument de orientare intr-o legislatie extrem de variata, aflata intr-o continua evolutie si deci greu de monitorizat.

Abordarea se doreste complexa si interdisciplinara, in tentativa de a prezenta unitar institutii juridice care de cele mai multe ori sunt prezentate disparat, in legi sectoriale.

Lucrarea este conceputa ca un instrument de lucru pentru studentii din toate ciclurile de invatamant superior – licenta, master, doctorat – din cadrul facultatilor cu profil juridic, dar si din cadrul celor care au ca disciplina de studiu legislatia mediului.  Este si un mijloc de informare si documentare util oricarei persoane interesate de acest domeniu extrem de vast si actual al societatii contemporane.
  • Dreptul mediului. Curs universitar - Ingrid Nicolau

S-a nascut in anul 1978 la Constanta. Obtine diploma de licenta in drept la Universitatea Bucuresti in anul 2001, isi continua pregatirea profesionala prin absolvirea studiilor masterale in domeniul ,,Dreptul afacerilor si societatea informationala” la Universitatea ,,Ovidius” din Constanta, este doctor in drept din anul 2013.

Este cadru didactic titular in cadrul Universitatii ,,Spiru Haret”, Facultatea de Stiinte Juridice si Economice Constanta, din anul 2002, parcurgand ierarhiile academice pas cu pas, incepand cu cel de preparator, apoi asistent universitar la disciplinele Dreptul Mediului si Dreptul Muncii. Preda disciplinele Dreptul Mediului si Protectia Internationala a Drepturilor Omului in calitate de lector univ. dr. din anul 2008.

Are o bogata activitate stiintifica, publicand de-a lungul timpului mai multe cursuri universitare si studii in reviste de specialitate si in cadrul unor conferinte nationale si internationale. Desfasoara o activitatea academica si manageriala intensa detinand functia de Director Program Drept si membru in Consiliul Facultatii.