Editura Universul Juridic Dreptul finantelor publice 2021 - Alin Trailescu, Dragos Popa Constantin

Editura: Universul Juridic

Autor: Alin Trailescu , Dragos Popa Constantin

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-39-0906-1

Cod Produs: 9786063909061 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
DESCRIERE

Lucrarea prezinta o abordare sistematica a dreptului finantelor publice, oferind in acelasi timp repere teoretice si practice indispensabile. Ea ofera o imbinare armonioasa a materiei dreptului finantelor publice cu ramuri de drept fata de care nu poate fi tratat separat, precum dreptul administrativ sau dreptul procesual civil.

CUPRINS

Fiind structurata in nu mai putin de douasprezece capitole, aceasta lucrare isi propune sa trateze fiecare element incident in domeniul dreptului finantelor publice. Primele capitole ofera o baza  teoretica solida, sustinuta de valoroase repere bibliografice, precum si de referinte importante in materie de legislatie incidenta si jurisprudenta in materie. Structura lucrarii prezinta o aliniere ordonata a ideilor si temelor abordate, iar gradul de specialitate al domeniului se observa treptat, cu fiecare capitol in parte.

PUNCTE FORTE

Lucrarea se remarca prin explicatii teoretice si practice usor de urmarit si coroborat, sprijinite de referinte legale si bibliografice utile. Lucrarea abordeaza cu seriozitate fiecare subiect, atingand toate punctele de discutii si controverse. Mai mult, ea aduna laolalta atat opinii unitare, cat si divergente, oferind cititorului o importanta sursa de intelegere a materiei, dar si de formare a unei opinii proprii.

PUBLIC TINTA

Lucrarea face parte din colectia „Cursuri universitare” si se adreseaza, in primul rand, studentilor, care deslusesc tainele uneia dintre cele mai frumoase ramuri de drept public – dreptul finantelor publice. Cu toate acestea, lucrarea constituie si un important ghid practic atat pentru teoreticienii dreptului, cat si pentru profesionisti. Actualitatea si volumul informatiilor cuprinse in lucrare sporesc gradul de calitate al operei, gasindu-si locul in biblioteca oricarui jurist.

Alin Trailescu

Educatie si formare: studii universitare de postdoctorat, Facultatea de Drept, Universitatea de Vest din Timisoara (2013-2015); studii universitare de doctorat, Facultatea de Drept, Universitatea de Vest din Timisoara (2010-2013), absolvite cu distinctia excelent; studii universitare de masterat, specializarea Contencios administrativ si fiscal, Facultatea de Drept, Universitatea de Vest din Timisoara (2008-2010).

Experienta profesionala: lector universitar la Facultatea de Drept, Universitatea de Vest din Timisoara (2013-prezent), cadru didactic asociat la Facultatea de Drept, Universitatea de Vest din Timisoara (2008-2013); avocat in cadrul Baroului Timis (2008 – prezent).

Activitate de cercetare stiintifica.
Carti: Raspunderea patrimoniala pentru actele administrative de autoritate nelegale, Editura C.H. Beck, 2013; Raspunderea patrimoniala pentru obligatiile fiscale, Editura Universul Juridic, 2015; Legea contenciosului administrativ. Comentarii si explicatii (coautor), Editura C.H. Beck, 2013 - 2021; Drept procesual civil. Executarea silita (coautor), Editura C.H. Beck, 2021.
Articole: 40 de lucrari in calitate de autor sau coautor in diverse resviste de specialitate sau ale conferintelor nationale ori internationale, printre care: Reexaminarea deciziei de solutionare a contestatiei fiscale, in revista Cluj Tax Forum nr. 2/2021, Editura Hamangiu; Unele aspecte controversate privind admisibilitatea actiunii in anularea actului administrativ-fiscal, in revista Cluj Tax Forum nr. 6/2020, Editura Hamangiu; Executarea obligatiilor privind plata unor sume de bani stabilite prin hotarari ale instantelor de contencios administrativ, in culegerea Executarea hotararilor in contenciosul administrativ (coord. G. Bogasiu), Editura Solomon, 2020. Unele aspecte privind actiunea impotriva ordonantelor Guvernului (coautor), in Curierul Judiciar, nr. 3/2017; Executarea hotararilor instantelor de contencios administrative (coautor), in revista „Dreptul”, nr. 11/2016; Izvorul si individualizarea obligatiilor fiscale in lumina actualului Cod de procedura fiscala (Ordonanta Guvernului nr. 92/2003), precum si a noului Cod de procedura fiscala (Legea nr. 207/2015), ce va intra in vigoare la 1 ianuarie 2016, in revista ”Dreptul”, nr. 10/2015; Consideratii in legatura cu reglementarea sanctiunilor obligatiilor fiscale in actualul si noul Cod de procedura fiscala, in revista ”Dreptul”, nr. 11/2015; Unele aspecte specifice actiunii in despagubiri pentru pagubele cauzate prin actele administrative de autoritate nelegale, in revista ”Dreptul”, nr. 2/2014.

Dragos Popa Constantin

Educatie si formare: licenta in drept, Universitatea Babes-Bolyai, Cluj Napoca (1979-1983); studii universitare de doctorat, Facultatea de Drept, Universitatea Babes-Bolyai, Cluj Napoca (1996-2000).

Experienta profesionala: profesor universitar la Facultatea de Drept, Universitatea de Vest din Timisoara (2008 – prezent); conferentiar universitar la Facultatea de Drept, Universitatea de Vest din Timisoara (2002 – 2008); lector universitar la Facultatea de Drept, Universitatea de Vest din Timisoara (1994 – 2002); avocat in cadrul Baroului Timis (1983 – prezent); presedintele Curtii de Arbitraj Comercial de pe langa Camera de Comert, Industrie si Agricultura Timisoara (2003 – prezent)

Activitate de cercetare stiintifica.
Carti: Drept financiar public (coautor), Editura Universul Juridic, 2013; Dreptul finantelor publice, Editura Lumina Lex, 2008; Contenciosul fiscal, Editura Alma Mater Timisiensis, 2001; Executarea silita a creantelor financiar-bugetare, Editura Lumina Lex, 2000.Articole: 66 de lucrari in calitate de autor sau coautor in diverse reviste de specialitate sau ale conferintelor nationale ori internationale.

DESCRIERE

CUPRINS