Editura Hamangiu Dreptul concurentei. Editia a II-a, revizuita si adaugita - Adriana Almasan

90,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Adriana Almasan

Editia: a 2-a, revizuita si adaugita

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-27-1865-7

Cod Produs: 9786062718657 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Primul manual complet publicat in Romania care se adreseaza incepatorilor in acest domeniu, Curs universitar. Dreptul concurentei prezinta materia dintr-o perspectiva accesibila si practica, explicand informatia de baza cu care opereaza dreptul concurentei. Lucrarea este structurata in douasprezece capitole care parcurg materiile de drept al concurentei, si un capitol final de teorie a acestuia, folosind exemple, aplicatii practice si concluzii rezumative. Cursul universitar este dedicat cu precadere studentilor care parcurg la nivel introductiv dreptul concurentei, precum si masteranzilor care urmeaza studii aprofundate de dreptul concurentei, insa poate fi folosit deopotriva si de practicieni, in considerarea structurii pragmatice a cartii.

Editia a doua, revizuita, actualizeaza materia, adauga informatie noua acolo unde experienta de utilizare a acestui curs a aratat ca ar fi util, reformuleaza si extinde unele explicatii.
Lect. univ. dr., Prodecan al Facultatii de Drept, Universitatea din Bucuresti, Avocat

Activitate didactica
Februarie 2009-prezent:
- lector univ. dr.Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti, Departamentul de drept privat
- Drept civil (drepturi reale si obligatii)
- Dreptul concurentei
- Negocierea contractelor, Master Dreptul Afacerilor
- Garantii civile si comerciale, Master Dreptul Afacerilor
- Dinamica obligatiilor, Master Drept Privat Aprofundat
- Protectia juridica a dreptului de proprietate, Master Cariera Judiciara
1996-2009:
- lector univ. dr. Facultatea de Drept, Universitatea N. Titulescu – Bucuresti, Catedra de drept privat (1999-2005: asistent univ. drd.; 1996-1999: preparator univ. drd.)
- Dreptul intern si european al concurentei
- Drept civil (drepturi reale si obligatii)
- Dreptul aprofundat al concurentei, Master in Dreptul Afacerilor

Studii