Editura Hamangiu Dreptul asigurarilor. Editia a V-a - Vasile Nemes

ISBN: 978-606-27-1724-7

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786062717247 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In contextul actual al economiei de piata, marcata de fluctuatii si incertitudini financiare, asigurarea se impune ca o componenta necesara in activitatea persoanelor fizice si juridice.

Prin aceasta lucrare, autorul abordeaza detaliat atat aspectele teoretice, cat si pe cele practice specifice operatiunilor de asigurare, acordand o atentie deosebita noilor reglementari in materie, normelor europene si celor emise de catre Autoritatea de Supraveghere Financiara in exercitarea rolului sau de reglementator si supraveghetor.

Astfel, sunt analizate, intr-o ordine fireasca menita sa faciliteze procesul de intelegere si asimilare a materiei: terminologia specifica; particularitatile activitatii de asigurare si societatile de asigurare; tratamentul juridic aplicat societatilor de asigurare aflate in dificultate financiara; contractul-cadru de asigurare si principalele categorii de asigurari – asigurarea de persoane; asigurarile de credite, de garantii si de riscuri financiare; asigurarea de raspundere civila, iar in cadrul acesteia din urma o atentie speciala este acordata asigurarii obligatorii de malpraxis medical; asigurarii obligatorii RCA si asigurarii obligatorii a locuintelor.

Pe langa noutatile legislative, obligatoriu de avut in vedere la orice noua reeditare, prin aceasta editie intregul concept care a stat la baza cartii a fost regandit si resistematizat prin imbogatirea partii teoretice cu numeroase explicatii practice si fragmente extrase din jurisprudenta recenta (delimitate si grafic, vizual, de restul textului printr-un font diferit), astfel incat teoria si textul abstract al legii sa capete claritate si contur prin exemplul concret din viata participantilor din piata asigurarilor.
  • Dreptul asigurarilor. Editia a 5-a - Vasile Nemes