Editura Universul Juridic Drept procesual civil. Teoria generala - Angelica Rosu

Editura: Universul Juridic

Autor: Angelica Rosu

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-39-1209-2

Cod Produs: 9786063912092 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
 Descriere

Lucrarea „Drept procesual civil. Teoria generala” acopera integral programa analitica din curricula facultatilor de drept, precum si bibliografia aferenta examenelor de admitere in profesiile juridice, fiind un instrument practic pentru revizuirea materiei in vederea sustinerii examenelor de licenta si de admitere in profesiile juridice.

Cuprinsul lucrarii

Cartea este structurata in 15 de capitole, debutand cu definitia acestei ramuri de drept si aplicabilitatea Codului de procedura civila, fiind ulterior dezvoltate, pe larg, principiile dreptului procesual civil, participantii la procesul civil, definitia si clasificarea actiunii civile, competenta instantelor de judecata, actele de procedura intocmite in cadrul unui proces civil, termenele, institutia nulitatii, exceptiile procesuale si dispozitiile generale privind judecata in prima instanta.

Puncte forte

Lucrarea este actualizata cu ultimele modificari legislative, fiind inserate atat practica judiciara obligatorie relevanta in materie (decizii pronuntate in solutionarea recursurilor in interesul legii, hotarari prealabile pentru dezlegarea unor chestiuni de drept si, in egala masura, jurisprudenta Curtii Europene a Drepturilor Omului), cat si jurisprudenta instantelor nationale.

Public tinta

Lucrarea se adreseaza, in principal, studentilor facultatilor de drept, fiind creata pentru a expune intr-un mod facil materia complexa ce face obiectul acestei discipline de studiu. Plecand de la modul de structurare, precum si prin raportarea la desele trimiteri atat la literatura de specialitate, cat si la modul in care regulile de procedura se reflecta in practica, prezenta lucrare reprezinta in egala masura un instrument util pentru practicieni.
  • Drept procesual civil. Teoria generala - Angelica Rosu

Educatie si formare: studii universitare de doctorat, finalizate cu elaborarea si sustinerea tezei de doctorat cu titlul „Modalitati alternative de solutionare a litigiilor de comert international”, Academia de Studii Economice, Bucuresti, coordonator: prof. univ. dr. Brandusa Stefanescu (octombrie 2003-octombrie 2009); Curs de pregatire in profesia de mediator, Centrul Pilot de Mediere Craiova, Romania (august 2006-septembrie 2006); Studii postuniversitare – „Institutii de drept public si privat”, Universitatea Alexandru Ioan Cuza Iasi (1999-2000); studii universitare de licenta, Universitatea Alexandru Ioan Cuza Iasi, Specializarea „Stiinte juridice” (1995-1999).

Experienta profesionala: avocat – Baroul Galati (2000-prezent); conferentiar universitar doctor – disciplinele „Drept comercial’’ (2011-prezent); „Drept european al concurentei’’ (2011-2013); „Drept procesual civil’’ (2013-prezent) Universitatea „Danubius’’ Galati; arbitru, Curtea de Arbitraj Comercial International de pe langa Camera de Comert si Industrie a Romaniei (2010-prezent); lector in materia Dreptului afacerilor si a arbitrajului comercial, Institutul National de Pregatire si Perfectionare a Avocatilor – Centrul Teritorial Galati (2010-2011), lector – materia Drept procesual civil la Institutul National de Pregatire si Perfectionare a Avocatilor – Centrul Teritorial Galati (2019-prezent), cadru didactic asociat Universitatea „Dunarea de Jos” Galati, nivel Master (Dreptul European al Afacerilor) – disciplina „Negocieri comerciale internationale” (2022-2023); lector universitar doctor, la disciplinele „Drept comercial’’, „Drept european al concurentei’’, „Procedura insolventei”, nivel Master, anul II, „Drept procesual civil – executarea silita”; Master, anul I, activitati didactice de predare, seminar si lucrari practice la disciplina „Sistemul jurisdictional european de protectie a drepturilor omului”, nivel Master, anul II (2009-2011) Universitatea „Danubius” Galati; Mediator autorizat Consiliul de Mediere (2008-prezent); membru evaluator in comitetul de redactie al Revistei Acta Universitatis Danubius. Juridica (2011-prezent);

Activitate de cercetare stiintifica: Carti: „Medierea – mijloc alternativ de solutionare a litigiilor comerciale internationale. Medierea in Romania”, Monografie, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2010; „Drept comercial”, Ed. Pro Universitaria, Bucuresti, 2010, Ed. Universitara Danubius, Galati, 2010; „Drept european al concurentei. Curs universitar”, Ed. Pro Universitaria, Bucuresti, 2010 „Excluderea din procedura de atribuire a contractelor de achizitie publica a candidatului/ofertantului condamnat/investigat pentru savarsirea unei infractiuni” articol publicat in volumul: „Achizitiile publice in Romania. Aplicarea si interpretarea noii legislatii europene” – lucrare colectiva, Ed. Universitara, Bucuresti, 2017; „Drept procesual civil. Procedura contencioasa”, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2023; „Judecatorul sindic poate uza de facultatea acordata de legiuitor [art. 78 alin. (2) C. pr. civ.] pentru a introduce in cauza un parat, intr-un proces avand ca obiect atragerea raspunderii patrimoniale intemeiata pe art. 169 din Legea nr. 85/2014?” in „In Honorem Brandusa Stefanescu. Interpretarea si aplicarea dreptului. Suprematie, prioritate, preeminenta si subsidiaritate”, Coordonatori: A. Savescu, A. Matei, I. Cochintu, Ed. Hamaniu, Bucuresti, 2023. Peste 50 de articole si studii publicate in reviste de specialitate de circulatie internationala sau nationala.