Editura Hamangiu Drept procesual civil. Partea generala - Gheorghe Durac

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-27-1694-3

Cod Produs: 9786062716943 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Lucrarea Drept procesual civil. Partea generala prezinta institutiile procedurale din prima parte a Codului de procedura civila intr-o maniera in care sa fie usor de inteles si de asimilat de catre cei care studiaza aceasta materie.

Cursul este conceput pe structura Codului de procedura civila, pentru a facilita atat parcurgerea, cat si intelegerea institutiilor si trateaza aspectele generale ale dreptului procesual civil, principiile fundamentale ale procesului civil, actiunea civila, participantii la procesul civil, competenta instantelor judecatoresti, actele de procedura, termenele si sanctiunile procedurale.

Drept procesual civil. Partea generala se adreseaza, in primul rand, studentilor, fiind un curs care sa ii ajute in pregatirea examenelor din cadrul facultatii, dar poate fi util si masteranzilor sau absolventilor care se pregatesc pentru sustinerea concursurilor sau examenelor de accedere intr-o profesie juridica.

• Drept procesual civil. Partea generala - Gheorghe Durac

Este profesor universitar la Facultatea de Drept a Universitatii „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi, unde preda Dreptul procesual civil. Doctor in drept din anul 1999.

Printre ultimele lucrari publicate: Drept procesual civil. Principii si institutii fundamentale. Procedura contencioasa, 2014; Lectii de drept privat comparat. Vol. III. Institutii in dreptul privat comparat. Persoanele (in colaborare), 2009; Judecata in prima instanta in procesul civil, 2006; Drept procesual civil, 2004; Dreptul mediului. Raspunderea pentru daune ecologice, 2004.

Actualizat - Septembrie 2014