Editura Universul Juridic Drept penal. Partea speciala I Infractiuni contra persoanei. Infractiuni contra patrimoniului - Victoria Cristean

Editura: Universul Juridic

Autor: Victoria Cristiean

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-673-980-1

Cod Produs: 9786066739801 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea supune analizei infractiunile incluse in Titlul I („Infractiuni contra persoanei”) si Titlul II („Infractiuni contra patrimoniului”) din Partea speciala a Codului penal, continand explicatii pe marginea textelor acestuia si care sunt insotite de trimiteri la alte opinii exprimate in literatura de specialitate, de numeroase exemple din practica judiciara si nu in ultimul rand de aspectele care au generat controverse doctrinare.

La elaborarea lucrarii au fost avute in vedere ultimele modificari aduse Codului penal prin O.U.G. nr. 18/2016, publicata in M. Of. nr. 389 din 23 mai 2016.

Prezenta lucrare a fost conceputa cu scopul de a constitui un sprijin pentru insusirea normelor penale speciale cuprinse in Codul penal precum si pentru formarea deprinderilor necesare in vederea aplicarii normelor juridice penale la situatii concrete prin identificarea in situatiile de fapt a elementelor si cerintelor prevazute in continutul normelor de incriminare.

In consecinta, lucrarea se poate constitui intr-un instrument accesibil si util pentru studentii de la facultatile de drept, cursuri de zi si frecventa redusa, masteranzilor (care se pregatesc pentru examenul de licenta sau concursurile de admitere in profesie), dar si pentru orice teoretician sau orice practician pentru a se informa sau documenta in domeniul dreptului penal – partea speciala.
Studii:
Licentiat in Stiinte Juridice (1998 - Universitatea Crestina „Dimitrie Cantemir” din Bucuresti); cursuri postuniversitare – Stiinte Penale. Criminalistica (2000 – Universitatea din Bucuresti, Facultatea de Drept); doctor in Drept (2009 – Academia de Politie „A.I. Cuza”, Facultatea de Drept).

Activitate:
Preparator universitar (1999-2002); asistent universitar (2002-2006); lector universitar (din 2006); membru al Departamentului Drept Public, Facultatea de Stiinte Juridice si Administrative, Universitatea Crestina „Dimitrie Cantemir” din Bucuresti (2011-2015); prodecan Facultatea de Stiinte Juridice si Administrative, Universitatea Crestina „Dimitrie Cantemir” din Bucuresti.

Publicatii:
A elaborat, in calitate de autor si coautor materiale didactice, monografii, articole, comunicari stiintifice; a realizat multiple cercetari stiintifice in domeniul dreptului penal si al cooperarii judiciare internationale in materie penala.