Editura Universul Juridic Drept penal international. Curs universitar - Ioana Celina Pasca

Editura: Universul Juridic

Autor: Ioana Celina Pasca

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-39-0587-2

Stoc limitat
Cod Produs: 9786063905872 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cursul Drept penal international readuce in curricula universitara studiul a ceea ce cunoscutul penalist si diplomat Vespasian V. Pella numea „dreptul penal al viitorului”, fiind dedicat studentilor facultatilor de drept si stiinte politice.

Lucrarea reprezinta o noutate in peisajul juridic autohton atat prin prisma disciplinei pe care o abordeaza, cat si prin prisma institutiilor pe care le analizeaza. Consolidarea si interpretarea conceptului de „crima internationala” si a infractiunilor subsumate acestuia au revenit tribunalelor penale ad-hoc, astfel ca, in cuprinsul lucrarii, aspectele doctrinare sunt imbogatite cu trimiteri la jurisprudenta acestor tribunale si a Curtii Penale Internationale.

Cursul este structurat in trei parti, fiecare dintre acestea continand mai multe capitole. Prima parte este menita a oferi o imagine de ansamblu asupra evolutiei dreptului penal international, precum si asupra activitatii tribunalelor internationale implicate in formarea si aplicarea dreptului penal international. Partea a doua analizeaza problematica raspunderii persoanelor vinovate de savarsirea crimelor internationale si formele de participatie la comiterea acestora. In ultima parte regasim o analiza a elementelor constitutive ale crimei de genocid, ale crimelor impotriva umanitatii, ale crimelor de razboi si ale crimei de agresiune, asa cum au fost retinute in jurisprudenta tribunalelor penale internationale si a Curtii Penale Internationale.
  • Drept penal international. Curs universitar - Ioana Celina Pasca

Autoarea are o experienta profesionala bogata, atat in calitate de avocat (incepand cu anul 2005 este avocat in cadrul Baroului Timis), cat si in calitate de cadru didactic (lector universitar la Facultatea de Drept din cadrul Universitatii de Vest din Timisoara), in prezent fiind titularul disciplinei Drept penal international.

Autoarea a absolvit studiile de licenta ale Facultatii de Litere din cadrul Universitatii Babes-Bolyai din Cluj-Napoca (in anul 2000), studiile de licenta (in anul 2005) si masterat (in anul 2007) ale Facultatii de Drept din cadrul Universitatii de Vest din Timisoara, precum si pe cele ale programului de studii postdoctorale din cadrul aceleiasi facultati (in anul 2015). Autoarea a elaborat anterior peste 30 de articole si studii, dar si doua monografii:
Criminalitatea organizata in dreptul penal roman (Editura Universul Juridic, Bucuresti, 2012) si Criminalitatea organizata in perspectiva legislatiilor europene (Editura Universul Juridic, Bucuresti, 2015).