Editura Hamangiu Drept civil. Familia. Casatoria. Rudenia si afinitatea. Adoptia. Autoritatea parinteasca. Obligatia de intretinere. Regimurile matrimoniale. Editia a 3-a, revizuita si adaugita. - Marieta Avram

160,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Marieta Avram

Editia: a 3-a, revizuita si adaugita

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-27-1990-6

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786062719906 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea Drept civil. Familia se centreaza pe dispozitiile Codului civil cuprinse in Cartea a II-a „Despre familie”, materia fiind actualizata cu modificarile legislative intervenite pana in luna iunie 2022 (inclusiv Legea nr. 191/2022 pentru modificarea si completarea Legii nr. 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului si Legea nr. 140/2022 privind unele masuri de ocrotire pentru persoanele cu dizabilitati intelectuale si psihosociale).

Daca primele doua editii au avut ca obiectiv principal explicarea reglementarilor din Codul civil, pentru a facilita asimilarea lor in practica, aceasta noua editie aprofundeaza institutiile juridice din perspectiva numeroaselor acumulari legislative, doctrinare si jurisprudentiale care s-au produs dupa mai bine de 10 ani de la intrarea in vigoare a Codului civil.

Cartea Drept civil. Familia beneficiaza si de o noua structura: prima parte este dedicata „familiei ca uniune de persoane”, iar partea a doua trateaza „regimurile patrimoniale”, respectiv regimurile matrimoniale (specifice casatoriei) si raporturile patrimoniale in cadrul parteneriatului neinregistrat (uniune de fapt/concubinaj).
Pentru ca istoria dreptului familiei este istoria ideilor pe care oamenii le au despre familie, lucrarea ofera si un tablou succint al familiei traditionale, care sa permita intelegerea contrastelor si a dinamicii familiei contemporane, puternic marcata de dreptul european al drepturilor omului si de dreptul Uniunii Europene.

Sunt abordate atat teme clasice care ar necesita o reformare (de exemplu, adoptia majorului), cat si teme noi, precum dreptul la casatorie si la viata de familie in cazul persoanelor cu dizabilitati intelectuale si psihosociale, din perspectiva modificarii Codului civil. O atentie speciala este acordata autoritatii parintesti, avand in vedere ca cea mai consistenta parte a litigiilor de familie graviteaza in jurul raporturilor dintre parinti si copii in cazul separatiei parintilor care isi disputa, uneori dramatic, locuinta copilului si programul de relatii personale. De asemenea, sunt analizate aspecte sensibile legate de executarea titlurilor referitoare la minori, din perspectiva dreptului national si a jurisprudentei europene.

Lucrarea Drept civil. Familia se adreseaza deopotriva studentilor si practicienilor (magistrati, notari, avocati, executori judecatoresti, mediatori), care vor putea regasi facil informatia esentiala, dar si discutii aprofundate cu privire la unele probleme actuale, controversate in doctrina si in jurisprudenta.

Dr. Marieta AVRAM este profesor universitar la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti, fiind titular al cursurilor de Dreptul familiei si regimuri matrimoniale, si avocat in Baroul Bucuresti. A facut parte din Comisia de redactare a Proiectului noului Cod civil.
  • Drept civil. Familia. Casatoria. Rudenia si afinitatea. Adoptia. Autoritatea parinteasca. Obligatia de intretinere. Regimurile matrimoniale. Editia a 3-a, revizuita si adaugita. - Marieta Avram

Studii. A absolvit Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti in anul 1991; este doctor in drept al aceleiasi universitati, din anul 2002, cu o teza de doctorat dedicata actului unilateral in dreptul privat, pentru care i s-a acordat calificativul Summa cum laude.

Activitate profesionala. Este profesor universitar in cadrul Departamentului de drept privat la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti si avocat definitiv in Baroul Bucuresti. In perioada 2002-2004 a ocupat functia de director al Directiei de studii, documentare, informatica, economie si administratie a Curtii Supreme de Justitie. A fost redactor-sef adjunct si redactor-sef la revista „Curierul Judiciar” (2002-2006).

Publicatii: A publicat numeroase articole si carti de specialitate, printre care amintim: Drept civil. Familia, ed. a 3-a, Ed. Hamangiu, 2022; Actul juridic in Noul Cod civil. Probleme teoretice cu implicatii practice (coautor), Ed. Solomon, 2020; Autoritatea parinteasca – intre maretie si decadere (coordonator), Ed. Solomon, 2018; Fise de drept civil. Dreptul familiei (coautor), Ed. Universul Juridic, 2018; Credite pentru consumatori – provocari legislative si tensiuni constitutionale romanesti (coautor), Ed. Solomon, 2017; Legea darii in plata – argumente si solutii (coautor), Ed. Hamangiu, 2016; Drept civil. Familia, ed. a 2-a, Ed. Hamangiu, 2016, Drept civil. Familia, Ed. Hamangiu, 2013; Regimuri matrimoniale (coautor), Ed. Hamangiu, 2010; Actul unilateral in dreptul privat, Ed. Hamangiu, 2006; Drept international privat. Culegere de spete (coautor), Ed. All Beck, 2004; Ghid legislativ pentru organizatiile neguvernamentale din Romania (coautor), Ed. Bucurestii Noi, 2002; Filiatia. Adoptia nationala si internationala, Ed. All Beck, 2001; Legislatia familiei (coautor), 1994, 1995, 1996.
De asemenea, a fost redactor-sef adjunct si redactor-sef la revista „Curierul judiciar” (2002-2006).

Premii si distinctii: premiul „Paul C. Vlachide” al Uniunii Juristilor din Romania pentru monografia Actul unilateral in dreptul privat, Ed. Hamangiu, 2006; pentru contributia la reforma legislatiei din Romania, Marieta Avram a fost decorata cu „Ordinul National Steaua Romaniei” in grad de Ofiter, prin Decretul Presedintelui Romaniei (2000).

actualizat martie 2022