Editura Universul Juridic Drept civil. Contractele translative de proprietate. Manual pentru curs si seminar - Mirela Carmen Dobrila, Codrin Macovei

Editura: Universul Juridic

Autor: Mirela Carmen Dobrila, Codrin Macovei

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-39-0360-1

Cod Produs: 9786063903601 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Descriere
Prezentul manual pentru curs si seminar are drept obiect tratarea principalelor contracte translative de proprietate: vanzarea, schimbul, renta viagera si intretinerea. Lucrarea este conceputa ca un instrument eminamente practic, menit sa faciliteze atat invatarea pentru studentii de anul III la materia Contracte civile, cat si recapitularea informatiilor pentru cei deja acomodati cu aceasta materie.

Cuprinsul lucrarii
Lucrarea este structurata in doua parti principale. Prima parte cuprinde sinteza principalelor aspecte teoretice necesare stabilirii reperelor materiei tratate. Nu a fost omis un capitol recapitulativ, care are in vedere acele institutii tratate deja la materiile de drept civil din anii anteriori, cu care studentii se vor confrunta mai intai in studiul contractelor civile. Urmeaza prezentarea celor patru contracte prin scheme logice, scheme punctuale si expunerea sinoptica. Aspectele mai dificile sunt reluate prin intermediul unor fise de lucru completate de scurte extrase din actele normative relevante. Mai departe, problematizarea aspectelor prezentate se realizeaza printr-un numar de intrebari. Cea de-a doua parte cuprinde o incercare de abordare practica a materiei celor patru contracte, din mai multe perspective: jurisprudentiala, cazuala imaginara (spete), grile si, nu in ultimul rand, exemple de contracte, prin care fiecare isi poate realiza modelul ideal.

Puncte forte
Partea de sinteza contine o structurare a materiei intr-un format usor de retinut, ceea ce face ca lucrarea sa fie un instrument recomandabil pentru studentii care intra pentru prima data in contact cu materia si care doresc sa-si formeze o imagine de ansamblu mai inainte de a trece la aprofundarea subiectelor prin consultarea tratatelor, cursurilor, monografiilor si articolelor de specialitate. De asemenea, lucrarea poate fi foarte utila si pentru cei care se pregatesc de examene de licenta sau admitere in profesiile juridice, permitand o recapitulare inteligenta a materiei.

Publicul tinta
Lucrarea se adreseaza:
- studentilor care se pregatesc la materia Contracte civile;
- studentilor care se pregatesc de examenul de licenta;
- candidatilor care se pregatesc pentru admiterea la INM, Barou sau INR;
- auditorilor de justitie care se pregatesc pentru examenul de absolvire;
- magistratilor stagiari care se pregatesc pentru examenul de capacitate;
- avocatilor stagiari care se pregatesc pentru examenul de definitivat;
- notarilor stagiari care se pregatesc pentru examenul de definitivat.
  • Drept civil. Contractele translative de proprietate. Manual pentru curs si seminar - Mirela Carmen Dobrila, Codrin Macovei

Codrin Macovei

Studii:
- absolvent al Facultatii de Drept din cadrul Universitatii „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi (2000);
- doctor in drept, cu teza intitulata „Unificarea Reglementarii Contractelor in Dreptul European”, sustinuta sub coordonarea prof. dr. emerit M.V. Jakota (2005).

Activitate profesionala:
- cadru didactic al Facultatii de Drept din cadrul Universitatii „Alexandru Ioan Cuza” (2001-prezent);
- avocat in Baroul Iasi, UNNPR (2000-2009);
- notar public in Camera Notarilor Publici Iasi, UNNPR (2009-prezent).

Publicatii:
- Admitere in magistratura si avocatura, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2017; Ghidul candidatului, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2016; Noul Cod civil. Comentariu pe articole, Ed. C.H. Beck, Bucuresti, ed. 1, 2012, si ed. a 2-a, revizuita 2014; Repere ale activitatii biroului notarial, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2011, Dreptul european al contractelor – modernizarea normelor de drept conflictual, ed. a 2-a, adaugita, Ed. Universitatii „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi, 2008; Contracte civile, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2006; Drept succesoral – mostenirea legala, Ed. Universitatii „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi, 2006; Contracte civile, Ed. Universitatii „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi, 2005, vol. I si vol. II; Dreptul european al contractelor – modernizarea normelor de drept conflictual, Ed. Universitatii „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi, 2005; Unificarea dreptului contractelor – o perspectiva europeana, Ed. Junimea, Iasi, 2005; ultimele articole: Uber, contractul de antrepriza si calatoria in timp; O privire succesoral-memoriala asupra conturilor de pe retelele de socializare, ambele in Analele UAIC, Tomul LXIII, Stiinte juridice, 2017, nr. II.