Editura Pro Universitaria Drept administrativ romanesc. Partea speciala: Actul administrativ. Domeniul public. Contenciosul administrativ. Raspunderea administrativa - Madalina Voican

Editura: Universul Juridic

Autor: Madalina Voican

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-26-1482-9

Stoc limitat
Cod Produs: 9786062614829 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Structura cursului a fost adaptata in mod creativ la specificul specializarii studentilor de la Facultatea de Drept si Administratie Publica. Ea este structurata echilibrat in 4 parti (Actul administrativ, Contenciosul administrativ, Domeniul public si Raspunderea administrativa) si este compusa din 14 de prelegeri, cate saptamani numara un semestru universitar. Fiecare parte cuprinde mai multe prelegeri.

O atentie speciala a fost acordata ca fiecare prelegere sa aiba in introducere o pagina de prezentare care contine harta sectiunii. Pentru fiecare tema, harta sectiunii  sau fiecare pagina, a fost conceputa ca un plan strategic in care se regasesc notiunile de baza care definesc obiectivele si rezultatele didactice urmarite si care include pasii necesari pentru a le atinge.

De asemenea, harta sectiunii serveste ca instrument de comunicare cu studentii care ajuta la articularea gandirii strategice prin formarea unei imaginii de ansamblu asupra institutiilor juridice si este totodata de folos in recapitularea pentru examen.

Dupa prezentarea cat mai sintetica si la obiect a institutiilor analizate, pentru fixarea notiunilor si consolidarea vocabularului de specialitate, s-au folosit mai multe instrumente de consolidare a cunostintelor prin: notiuni de vocabular, intrebari si grile.
  • Drept administrativ romanesc. Partea speciala: Actul administrativ. Domeniul public. Contenciosul administrativ. Raspunderea administrativa - Madalina Voican

Este conferentiar universitar in cadrul Facultatii de Drept a Universitatii din Craiova, cu o vasta experienta didactica si practica in domeniul dreptului administrativ. Domeniile sale de specializare de-a lungul a a 25 de ani de cercetare si predare academica include urmatoarele discipline: Drept administrativ, Politici publice si planificare strategica, Etica functiei publice, Stiinta administratiei, Reforma administratiei publice.

In egala masura autoarea a participat la multe conferinte internationale si a fost expusa la experiente internationale prin mobilitatile academice, de cercetare sau ca expert precum Curtea Europeana a drepturilor Omului, Curtea Internationala de Justitie, doua granturi Fulbright finantate de Guvernul American, un grant de cercetare in Norvegia (2023 in reteaua COST a Uniunii Europene). Totodata, abilitatea autoarei de a scrie proiecte este o calitate valoroasa, deoarece obtinerea finantarii pentru proiectele de cercetare este esentiala pentru continuarea activitatii de cercetare.

De asemenea activitatea interdisciplinara a autoarei, care integreaza analiza comparata cu alte tari, dimensiunile de gen, incluziune si digitalizare aduc o perspectiva mai bogata si complexa si contribuie dezvoltarea de solutii mai eficiente si mai echitabile.

In mod constant activitatea de predare a fost dublata inca de la inceputul carierei didactice de o intensa activitate de cercetare in domeniile mai sus mentionate. Totodata ca practician al dreptului am experienta temeinica in profesiile juridice de avocat si executor judecatoresc. In plus, de-a lungul timpului am lucrat cu contracte de consultanta in numeroase si variate programe cu finantare nationala sau externa, iar in perioada 2002-2003 am lucrat ca si consultant la Banca Mondiala la Washington pe programe si interventii privind reforma administratiei publice.

In ansamblu, parcursul autoarei reflecta o implicare profunda in mediul academic si de cercetare, cu un accent puternic pe experienta internationala si colaborarile interdisciplinare. Aceste experiente ar putea contribui semnificativ la dezvoltarea cunostintelor si la avansarea domeniului de cercetare a dreptului administrativ.