Editura Universul Juridic Drept administrativ I. Caiet de seminar. Notiuni fundamentale; Obiect, izvoare, norme, raporturi. Organizarea administratiei publice. Editia a II-a, restructurata, revizuita si completata - Alexandru-

-15% nou

Editura: Universul Juridic

Autor: Alexandru-Sorin Ciobanu, Irina Suatean

Editia: a 2-a, restructurata, revizuita si completata

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-39-1454-6

Cod Produs: 9786063914546 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Noul caiet de seminar la disciplina „Drept administrativ I” acopera tematica predata la Facultatea de Drept din Bucuresti, in anul 1: partea introductiva (notiuni fundamentale, trasaturi ale dreptului administrativ, izvoare, norme, raporturi specifice) si partea de organizare a administratiei publice (teoria generala a organizarii, administratia centrala, administratia autonoma locala, administratia teritoriala).

Autorii propun, pentru a facilita intelegerea materiei, o serie de exercitii practice, spete, intrebari, teme de dezbatere si grile, toate avand „sursa” in complicata realitate juridica din Romania
  • Drept administrativ I. Caiet de seminar. Notiuni fundamentale; Obiect, izvoare, norme, raporturi. Organizarea administratiei publice. Editia a II-a, restructurata, revizuita si completata - Alexandru-

Alexandru-Sorin Ciobanu

Educatie si formare: studii doctorale, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (teza sustinuta in anul 2011), distinctia summa cum laude; cursuri postuniversitare de Drept privat, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (2002-2003); studii de licenta (forma de invatamant „la zi”), Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (1997-2001).

Experienta profesionala: conferentiar universitar (2015-prezent) in cadrul Facultatii de Drept, Universitatea din Bucuresti (anterior, preparator/asistent/lector universitar), titular al cursurilor Drept administrativ I/II, Contencios administrativ – studii de licenta, respectiv Regimul domeniului public si al domeniului privat, Contencios administrativ – programul de master „Achizitii publice, concesiuni si parteneriat public-privat”; prodecan al Facultatii de Drept, Universitatea din Bucuresti (2012-2014); avocat in Baroul Bucuresti (din 2002), in prezent titular al Cabinetului individual de avocatura „Alexandru-Sorin Ciobanu” (anterior: avocat partener, S.C.A. „Ciobanu & Caraiola-Buftea”; avocat colaborator, SCPA „Prof. Iorgovan si Asociatii”).

Activitate de cercetare stiintifica (selectie). Carti: Regimul contractelor de concesiune, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2015 (premiul „Anibal Teodorescu” al Uniunii Juristilor din Romania); Drept administrativ. Activitatea administratiei publice. Domeniul public, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2015; Inalienabilitatea si imprescriptibilitatea domeniului public in dreptul roman si in dreptul francez, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2012; Legea contenciosului administrativ (cu modificarile si completarile la zi) – Comentariu si jurisprudenta (coautorat cu A. Iorgovan, L. Visan, D.-I. Pasare), Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2008 s.a. Articole: O poveste incalcita despre o practica judiciara eronata si despre razgandeli ulterioare – Decizia ICCJ (RIL) nr. 9/2021 cu privire la obiectul exceptiei de nelegalitate a actelor administrative, in revista „Universul Juridic” nr. 6/2021; Reglementarea raspunderii administrative in Codul administrativ – o tentativa „improprie”?, in Revista de drept public nr. 4/2019; Raspunderea penala a Presedintelui Romaniei, in lumina dispozitiilor Noului Cod penal si a Deciziei Curtii Constitutionale nr. 678 din 13 noiembrie 2014, in Revista de drept public nr. 1/2015; Arbitrabilitatea litigiilor din materia contractelor de concesiune, in lumina dispozitiilor noului Cod de procedura civila, in Revista romana de drept privat nr. 5/2014; Noua procedura de executare silita a obligatiilor de „a face” stabilite pe calea contenciosului administrativ, in Revista romana de jurisprudenta nr. 5/2014 s.a.

Irina Suatean

Educatie si formare: studii universitare de licenta absolvite cu distinctia summa cum laude, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (2013-2017); studii universitare de masterat, disciplina Arbitraj international, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (2017-2018); studii profesionale in cadrul Institutului National de Pregatire si Perfectionare a Avocatilor absolvite cu distinctia summa cum laude (2017-2019).

Experienta profesionala:Activitate de seminarizare la materia Drept administrativ I/II, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (octombrie 2020-prezent); avocat colaborator in cadrul societatii „Filip & Company” (octombrie 2017-prezent) si membru al Baroului Bucuresti din octombrie 2017.

Activitate de cercetare stiintifica. Articole: Competenta in materia raspunderii patrimoniale a administratiei publice pentru acte administrative unilaterale nelegale – actiunea in despagubiri formulata pe cale separata, in Revista de drept public nr. 2/2017; CJUE – Arbitrajul intra-UE in baza TCE este incompatibil cu dreptul UE. Hotararea CJUE in Cauza Republica Moldova v. Komstroy, in Revista romana de arbitraj nr. 3/2021.