Editura Pro Universitaria Drept administrativ. Editie revizuita conform modificarilor codului administrativ - Marta Claudia Cliza, Constantin Claudiu Ulariu

Editura: Pro Universitaria

Autor: Marta Claudia Cliza, Constantin Claudiu Ulariu

Editia: revizuita

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-26-1293-1

Stoc limitat
Cod Produs: 9786062612931 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Drept administrativ. Editie revizuita conform modificarilor codului administrativ - Marta Claudia Cliza, Constantin Claudiu Ulariu

Av. Marta Claudia Cliza este absolventa a Facultatii de Drept din Bucuresti, promotia 1998.
In paralel cu exercitarea profesiei de jurist, dna. Marta Claudia Cliza a debutat si in cariera universitara, fiind in prezent Conferentiar la “Universitatea Nicolae Titulescu”, Facultatea de Drept, specializare in drept administrativ si drept procesual civil, atat pentru cursuri universitare, cat si postuniversitare (Master in „Drept International si Comunitar European”). De asemenea, dna. Marta Claudia Cliza este doctor in drept din anul 2010.
Dna. Av. Marta Claudia Cliza a desfasurat o bogata activitate in domeniul juridic prin colaborarea, inca din perioada studiilor universitare, cu o renumita societate de avocati.
Dna. Av. Marta Claudia Cliza este membra a Baroului Bucuresti din anul 2006, dovedind pana in prezent un ridicat grad de profesionalism si seriozitate.
Dna. Av. Marta Claudia Cliza este o buna cunoscatoare al mediului de afaceri din Romania si strainatate, aprofundand domeniul privatizarilor societatilor comerciale in cadrul economiei de tranzitie, insa, in aceeasi masura si domeniul comertului international, domeniul financiar, bancar, fiscal, vamal, dreptul societatilor comerciale, dreptul de proprietate mobiliara si imobiliara, investitii si achizitii publice.
Dna. Av. Marta Claudia Cliza a dobandit o solida experienta practica de peste 15 ani, demonstrata in numeroasele cauze sustinute in fata instantelor romanesti, precum si in fata celorlalte autoritati.
Se implica direct in desfasurarea tuturor activitatilor din domeniile mai sus mentionate, coordoneaza si supravegheaza indeplinirea cu profesionalism a angajamentelor asumate de echipa CLIZA | GRIMBERG.
Este vorbitoare de limba franceza si engleza.
Dna. Av. Marta Claudia Cliza desfasoara si alte activitati, printre care amintim cercetarea stiintifica, avand publicate numeroase carti si articole in diverse reviste de specialitate nationale si internationale.

Constantin Claudiu ULARIU a absolvit Facultatea de Drept a Universitatii „Constantin Brancusi” din Targu Jiu, in anul 2003, este absolvent al Institutului National al Magistraturii (2013), judecator definitiv Judecatoria Sectorului 4 Bucuresti (2015) si judecator in cadrul Tribunalului Bucuresti (2018). A urmat studiile de masterat la disciplina Stiinte Penale, din cadrul Facultatii de Drept a Universitatii din Bucuresti (2013). Detine calitatea de formator in cadrul Institutului National al Magistraturii, catedra de Drept administrativ (2017). In prezent este doctorand, in specializarea Drept administrativ, in cadrul Facultatii de Drept, Universitatea „Nicolae Titulescu” Bucuresti (2020). Dintre cele mai importante lucrari publicate, amintim: carti - Drept administrativ. Curs, vol.I, Ed. ProUniversitaria, 2020, coautor; -Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii. Comentarii si jurisprudenta pe articole, Ed. Hamangiu, Bucuresti, 2021, coautor. articole - Concesiunea, modalitate de administrare a domeniului public, articol publicat in LEXETSCIENTIA UNIVNT, nr. XXVIII, vol. 1/2021; Scurte consideratii privind posibilitatea invocarii exceptiei de nelegalitate in contextul dispozitiilor art.17 din legea nr.136/2020, articol publicat in Revista DREPTUL nr.3 din martie 2021; The method of norming the translation conditions to competitive electricity supply market, articol publicat in cadrul Conferintei internationale CKS 2021 (Subsectiunea Drept Public).