Editura Universul Juridic Dictionar de procedura penala. Editia a II-a, revazuta si adaugita - Dorin Ciuncan, Carmen-Silvia Paraschiv

Editura: Universul Juridic

Autor: Dorin Ciuncan, Carmen-Silvia Paraschiv

Editia: a 2-a, revazuta si adaugita

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-39-1099-9

Cod Produs: 9786063910999 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
 Daca prin notiunea de „dictionar” se intelege opera lexicografica ce cuprinde cuvintele unei limbi, ale unui dialect, ale unui domeniu de activitate, ale unui scriitor etc., organizate intr-o anumita ordine (de obicei, alfabetica) si explicate in aceeasi limba sau traduse intr-o limba straina, prin notiunea de „dictionar de drept procesual penal” se intelege acea „opera” care cuprinde institutiile dreptului procesual penal, organizate in ordine alfabetica, explicatiile acestora si conexiunile existente intre institutii.

Puncte forte

analiza detaliata a fiecarei institutii; coroborarea institutiilor intre ele; prezentare a deciziilor de neconstitutionalitate.

Publicul tinta

Lucrarea se adreseaza:

studentilor facultatilor cu profil juridic; masteranzilor in domeniul juridic; practicienilor dreptului.
  • Dictionar de procedura penala. Editia a II-a, revazuta si adaugita - Dorin Ciuncan, Carmen-Silvia Paraschiv

Paraschiv Carmen Silvia – prof. univ. dr., av., Facultatea de Drept, Universitatea „Titu Maiorescu” din Bucuresti.

Dorin Ciuncan – consultant stiintific, Nastrut si Asociatii.

Puncte forte

Publicul tinta