Editura Hamangiu Curs de teoria actului juridic civil - Radu Rizoiu

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-27-1858-9

Cod Produs: 9786062718589 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrul la acest curs mi-a aratat cat de interesant poate fi dreptul comun atunci cand il privesti prin prisma aplicatiilor sale practice din cele mai diverse domenii specializate. Structura sa urmareste tematica parcursa la programul de master de Drept privat al Facultatii de Drept a Universitatii din Bucuresti, la materia Teoria actului juridic. Este vorba despre o materie care, asa cum ii sugereaza si denumirea, sta la baza edificiului juridic. Fiind vorba despre un program de master profesional, abordarea este una care pleaca de la teorie, dar nu uita niciodata ca ea are rolul de a ajuta la rezolvarea problemelor practice. In consecinta, analizele sunt peste tot subsumate dificultatilor practice si examinarii jurisprudentei relevante. Cred cu tarie ca orice demers stiintific in domeniul dreptului are nevoie de o ancorare in realitate. Mai mult, un demers pedagogic (sau didactic) impune in plus si o privire pragmatica. In definitiv, absolventii facultatilor de drept se pregatesc pentru o piata a muncii in care menirea principala a juristului este aceea de a gasi solutii (legale) pentru probleme practice (dintre cele mai complexe). Oricat de ciudat ar parea, o teorie (generala) poate oferi tocmai acele raspunsuri pentru chestiuni punctuale.

Poate principalul element de noutate adus de cartea de fata consta in aceea ca incearca sa ofere o viziune actuala cu privire la modul in care noul Cod civil se desparte de antecesorul sau in accentul pe care il pune pe seriozitatea promisiunilor facute. De fapt, daca exista vreo idee care traverseaza intreg acest curs, ea este aceea de (re)gandire a actului juridic ca o manifestare de vointa si o incercare de limitare a relativizarii acestei manifestari.

Lucrarea urmeaza structura traditionala a analizei actului juridic civil, alegerea tinand nu (numai) de traditie, ci si de fixarea acestui plan in cadrul topografiei normative actuale. Comentariile se concentreaza pe materia nasterii contractului, tratand despre conditiile sale esentiale si consecintele nerespectarii acestora. Astfel, prima parte prezinta actul juridic in ansamblu, incercand sa surprinda notiunea acestuia si sa ofere explicatii privind diferitele forme in care se prezinta in practica, tot aici fiind tratate si reglementarea actului juridic si modul cum poate fi aceasta aplicata. In partea a doua sunt analizate conditiile de valabilitate ale actului juridic, in ordinea enumerata de lege. In sfarsit, partea a treia este dedicata teoriei nulitatii actului juridic.

Radu Rizoiu
  • Curs de teoria actului juridic civil - Radu Rizoiu

Educatie si formare profesionala:
S a nascut la data de 27 noiembrie 1974, la Pitesti. In anul 1997 a absolvit cursurile de licenta ale Facultatii de Drept a Universitatii din Bucuresti. In anul 2010 a devenit doctor in drept al aceleiasi facultati, cu teza intitulata „Garantiile reale mobiliare. O abordare functionala”. De la absolvire si pana in prezent profeseaza ca avocat, devenind din 2005 formator in cadrul Institutului National al Magistraturii (la disciplina Drept comercial), iar din 2016 conferentiar universitar in cadrul Facultatii de Drept a Universitatii din Bucuresti (la disciplina Drept civil).

Activitate stiintifica:
Garantiile reale mobiliare. Legislatie comentata si adnotata, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2006;
Garantiile reale mobiliare. O abordare functionala, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2011 (carte distinsa cu Premiul „Istrate Micescu” acordat in cadrul PREMIILOR STIINTIFICE ale Uniunii Juristilor din Romania, Societatii „Titu Maiorescu” si ale revistelor „Dreptul” si „Palatul de Justitie” pe anul 2011 si cu Premiul „Henri Capitant” acordat in colaborare cu Asociatia „Henri Capitant” din Romania si Uniunea Nationala a Practicienilor in Insolventa din Romania in cadrul Premiilor Revistei Romane de Drept Privat 2011);
Ipoteci mobiliare. Volumul I. Preferinta fiscului, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2012;
Ipoteci mobiliare. Volumul II. Caracterele juridice ale ipotecii, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2012;
Ipoteci mobiliare. Volumul III. Contractul de ipoteca si operatiunile asimilate, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2013;
peste 60 de studii, articole si note de jurisprudenta publicate in reviste de specialitate precum Dreptul, Revista Romana de Drept Privat, Revista Romana de Dreptul Afacerilor, Curierul Judiciar si Pandectele Romane. Unul dintre aceste studii a fost distins cu Premiul „Octavian Capatina” acordat in cadrul Premiilor Revistei Romane de Drept Privat 2008.

Actualizat in martie 2016

Radu Rizoiu