Editura Universul Juridic Criminalistica. Tactica criminalistica - Petrut Ciobanu, Emilian Stancu

Editura: Universul Juridic

Autor: Petrut Ciobanu, Emilian Stancu

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-39-0153-9

Cod Produs: 9786063901539 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Criminalistica reprezinta o punte de legatura intre stiintele naturii si stiintele juridice, prin intermediul careia metodele celor dintai isi gasesc aplicarea in procesul penal, cu privire la existenta faptei penale, identificarea si vinovatia persoanei care a savarsit fapta penala respectiva.

Activitatea de cercetare criminalistica, aplicarea regulilor sau a metodelor tactice de efectuare a unor acte de urmarire penala se desfasoara in conformitate cu normele procesual penale, pentru descoperirea si punerea in evidenta a probelor necesare realizarii scopului procesului penal, respectiv aflarea adevarului judiciar.

Tactica criminalistica cuprinde ansamblul de procedee si reguli destinate efectuarii unor acte sau activitati procedurale, inclusiv din momentul cercetarii la fata locului, prin adaptarea la necesitatile investigatiei criminalistice a elementelor de psihologie judiciara.

Tactica criminalistica reprezinta suportul stiintific pe baza caruia sunt realizate multe dintre activitatile procedurale (ascultarea suspectilor, a inculpatilor, a persoanelor vatamate, a martorilor, efectuarea perchezitiilor, a confruntarilor, a reconstituirilor, recunoasterea persoanelor sau a obiectelor, dispunerea si efectuarea constatarilor si a expertizelor).

Lucrarea de fata prezinta principalele elemente de tactica criminalistica si se adreseaza studentilor facultatilor de drept si practicienilor, constituind un important suport teoretic pentru domeniul investigatiilor penale
  • Criminalistica. Tactica criminalistica - Petrut Ciobanu, Emilian Stancu

Petrut Ciobanu

■ Studii:
- a absolvit Facultatea de Drept din cadrul Universitatii din Bucuresti, promotia 1998;
- cursuri postuniversitare in domeniul Stiintelor Penale, specializarea Criminalistica, promotia 1998-1999;
- in ianuarie 2011 a sustinut teza de doctorat intitulata „Metodologia investigatiei criminalistice a infractiunilor din domeniul financiar-bancar”.

■ Activitate profesionala:
- cadru didactic la Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti, Departamentul Drept penal;
- avocat, membru al Baroului Bucuresti si al Uniunii Nationale a Barourilor din Romania; - titular al Cabinetului de Avocat „Dr. Petrut Ciobanu”;
- prodecan al Baroului Bucuresti si vicepresedinte al Uniunii Nationale a Barourilor din Romania;
- lector la disciplinele Drept penal si Drept procesual penal;
- responsabil cu pregatirea continua in domeniul Dreptului public, in cadrul Institutului National pentru Pregatirea si Perfectionarea Avocatilor;
- membru in Comisia de elaborare a subiectelor pentru examenul de admitere si definitivare in profesia de avocat;
- membru in Colegiul Stiintific al revistei „Pandectele Saptamanale”, editata de catre Editura Rosetti International;
- membru in Colegiul de conducere al Centrului de Cercetare in domeniul Stiintelor Penale din cadrul Facultatii de Drept, Universitatea din Bucuresti;
- membru al Asociatiei Romane de Stiinte Penale;
- membru al Asociatiei Criminalistilor din Romania;
- membru in cadrul retelei europene de avocati PenalNet;
- a participat la numeroase conferinte in domeniul Criminalisticii, Dreptului penal, Dreptului procesual penal, la nivel national si international.

■ Publicatii:
- autor de articole, studii, lucrari publicate in reviste de specialitate si volume ale unor conferinte.

Emilian Stancu

■ Studii:
- doctor in drept, specializarea Drept penal, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti, cu teza „Omuciderea cu intentie, probleme de drept penal si de criminalistica” (1978);
- Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti, Sef de promotie, diploma de merit (1969).

■ Activitate profesionala:
- membru titular al Academiei de Stiinte Juridice din Romania (2016-prezent);
- presedintele Comisiei de Stiinte Juridice a Agentiei Romane de Asigurare a Calitatii in Invatamantul Superior (2006-2010);
- directorul Scolii Doctorale a Facultatii de Drept, Universitatea din Bucuresti (2005-2011);
- rector al Academiei de Politie „Alexandru Ioan Cuza” din Bucuresti (1997-2000).
- profesor universitar si conducator de doctorat in domeniul Dreptului penal, profilul Criminalistica (1994-prezent);
- profesor universitar emerit doctor, disciplina Criminalistica, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (1969-prezent).

■ Publicatii:
- autor si coautor a numeroase lucrari stiintifice, studii, cursuri si manuale universitare in domeniul Dreptului penal si Criminalisticii;
- autor al unui Tratat de criminalistica in sase editii, ultima editie fiind publicata in anul 2015.

■ Premii:
- Premiul Academiei Romane „Simion Barnutiu”, in anul 2010, pentru lucrarea Tratat de Criminalistica, ed. a 5-a, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2010.