Editura Universul Juridic Criminalistica. Elemente de tehnica si de tactica a investigatiei penale. Editia a III-a, revizuita si adaugita - Adrian Cristian Moise , Emilian Stancu

Editura: Universul Juridic

Autor: Adrian Cristian Moise , Emilian Stancu

Editia: a 3-a, revizuita si adaugita

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-39-0604-6

Stoc limitat
Cod Produs: 9786063906046 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Editia a III-a, revazuta si adaugita a lucrarii Criminalistica. Elemente de tehnica si de tactica a investigarii penale este prefatata de aceeasi dorinta a autorilor de a atrage atentia asupra importantei stiintei Criminalisticii in dificilul demers al aflarii adevarului.

Obiectul propriu al stiintei Criminalisticii prezinta importanta pe doua planuri distincte: pe de o parte, remarca aportul sau particular in aflarea adevarului, iar pe de alta parte, evidentiaza unicitatea si autonomia sa fata de celelalte stiinte juridice si nejuridice, dar aflate in slujba justitiei.

Datorita obiectului propriu de cercetare, Criminalisticii ii sunt specifice anumite metode de cunoastere, unele dintre ele tipice stiintei respective, altele comune mai multor stiinte, dar aplicate intr‑un mod particular, potrivit obiectului sau.

Prin insasi definitia data adevarului, raportata la teoria cunoasterii, acesta este relativ. Criminalistica nu‑si propune sa ajunga la esenta adevarului absolut, dar incearca sa se apropie de aflarea adevarului, fie el si relativ, sine ira et studio, fiindu‑i indiferent cui foloseste aceasta.

Criminalistica a cautat si a gasit un sprijin eficient in stiintele exacte, utilizand toate cercetarile de varf in sprijinul propriului demers de cercetare.

Singura autoritate care se bucura de acelasi respect, indiferent de tipul de societate din care se naste, este autoritatea Legii. Oricare ar fi insa legea, singurul mijloc de a‑i identifica pe cei care o incalca, fara a proceda in mod abuziv la gasirea unui vinovat fara vina, este Criminalistica.

Din cadrul sistemului Criminalisticii, lucrarea prezinta principalele elemente de tehnica si de tactica criminalistica.
  • Criminalistica. Elemente de tehnica si de tactica a investigatiei penale. Editia a III-a, revizuita si adaugita - Adrian Cristian Moise , Emilian Stancu

Adrian Cristian Moise

ACTIVITATE: avocat in Baroul Dolj din anul 2006; cadru didactic universitar la Universitatea Spiru Haret Bucuresti - Facultatea de Drept si Administratie Publica Craiova; membru al Asociatiei Criminalistilor din Romania; membru in Consiliul Stiintific al Revistei Romane de Criminalistica; autor a 17 articole publicate in reviste de specialitate, precum si in cadrul unor simpozioane interne si internationale.

STUDII: Facultatea de Drept si Stiinte Administrative "Nicolae Titulescu" din cadrul Universitatii din Craiova (2005); Master in specializarea Drept public si stiinte penale in cadrul Facultatii de Drept si Stiinte Administrative "Nicolae Titulescu" a Universitatii din Craiova (2007); Doctor in drept specializarea criminalistica, cu teza "Metodologia investigarii criminalistice a infractiunilor informatice" in cadrul Scolii Doctorale a Facultatii de Drept din cadrul Universitatii din Bucuresti, sub coordonarea domnului prof. univ. dr. Emilian Stancu (2010).

Emilian Stancu

■ Studii:
- doctor in drept, specializarea Drept penal, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti, cu teza „Omuciderea cu intentie, probleme de drept penal si de criminalistica” (1978);
- Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti, Sef de promotie, diploma de merit (1969).

■ Activitate profesionala:
- membru titular al Academiei de Stiinte Juridice din Romania (2016-prezent);
- presedintele Comisiei de Stiinte Juridice a Agentiei Romane de Asigurare a Calitatii in Invatamantul Superior (2006-2010);
- directorul Scolii Doctorale a Facultatii de Drept, Universitatea din Bucuresti (2005-2011);
- rector al Academiei de Politie „Alexandru Ioan Cuza” din Bucuresti (1997-2000).
- profesor universitar si conducator de doctorat in domeniul Dreptului penal, profilul Criminalistica (1994-prezent);
- profesor universitar emerit doctor, disciplina Criminalistica, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (1969-prezent).

■ Publicatii:
- autor si coautor a numeroase lucrari stiintifice, studii, cursuri si manuale universitare in domeniul Dreptului penal si Criminalisticii;
- autor al unui Tratat de criminalistica in sase editii, ultima editie fiind publicata in anul 2015.

■ Premii:
- Premiul Academiei Romane „Simion Barnutiu”, in anul 2010, pentru lucrarea Tratat de Criminalistica, ed. a 5-a, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2010