Editura Universul Juridic Cooperarea judiciara internationala in materie penala. Editia a II-a, revazuta si adaugita - Norel Neagu, Daniela Dediu

Editura: Universul Juridic

Autor: Norel Neagu, Daniela Dediu

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-39-0764-7

Cod Produs: 9786063907647 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cooperarea judiciara internationala in materie penala, reglementata prin Legea nr. 302/2004, constituie o provocare de maxima actualitate in domeniul dreptului, atat datorita importantei, cat si complexitatii pe care le implica, cu consecinte pe plan national si international.

La elaborarea cursului s-a tinut cont nu numai de lucrarile juridice fundamentale in cadrul cooperarii judiciare internationale in materie penala, dar si de impactul produs in practica judiciara de unele solutii adoptate de Curtea Europeana a Drepturilor Omului, Curtea de Justitie a Uniunii Europene, Curtea Constitutionala, precum si Inalta Curte de Casatie si Justitie in recursurile in interesul legii, subliniindu-se necesitatea interpretarii prevederilor legale vizate, in spiritul acestor hotarari.

Cursul de Cooperare judiciara in materie penala este destinat, in principal, studentilor de la cursurile de zi, precum si celor care urmeaza invatamantul universitar deschis la distanta, dar este in acelasi timp si un instrument util pentru practicieni.
  • Cooperarea judiciara internationala in materie penala. Editia a II-a, revazuta si adaugita - Norel Neagu, Daniela Dediu

Norel Neagu

Autorul este avocat la Societatea Profesionala de Avocati cu Raspundere Limitata HOTCA, NEAGU, SITARU & Asociatii, in cadrul Baroului Bucuresti. Totodata, este membru al Asociatiei Internationale de Stiinte Penale (AIDP).

De asemenea, a participat la numeroase conferinte, precum Conferinta internationala „Conference on substantive criminal law of the European Union”, Universitatea din Maastricht, Facultatea de Drept, si Conferinta internationala „Approximation of Substantive Criminal Law in the EU: The Way Forward”, Institutul pentru Studii Europene, Universitatea Libera din Bruxelles (Institute for European Studies, Université libre de Bruxelles).

Din anul 2016 este conferentiar universitar doctor la Universitatea Romano-Americana (Bucuresti), responsabilitatile sale principale constand in cercetare stiintifica si activitati didactice in domeniul Dreptului penal (Drept penal – partea generala, Cooperare judiciara internationala in materie penala, Proceduri penale europene).

Daniela Dediu

Autoarea este procuror militar in cadrul Parchetului Militar de pe langa Tribunalul Militar Bucuresti, cu o activitate de 15 ani in domeniul urmaririi penale, in special in materia infractiunilor financiar-economice si de coruptie.

Experienta profesionala astfel dobandita a fost valorificata in numeroase articole publicate in reviste de specialitate, dar si in sustinerea de comunicari stiintifice la diverse conferinte nationale si internationale in domeniului dreptului penal si procesual penal.

Din anul 2020 este doctor in drept procesual penal, titlu obtinut in cadrul Scolii Doctorale a Institutului de Cercetari Juridice „Acad. Andrei Radulescu” al Academiei Romane.