Editura Curtea Veche Cum sa ramai inteligent intr-o lume smart. De ce mintea umana inca este superioara algoritmilor - Gerd Gigerenzer

Editura: Curtea Veche

Autor: Gerd Gigerenzer

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-44-1478-6

Cod Produs: 9786064414786 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Intr-o lume saturata de tehnologie, este firesc sa ne intrebam daca vom fi complet inlocuiti de roboti si daca sistemele de monitorizare ne vor urmari la fiecare pas. Gerd Gigerenzer ne asigura ca nu se va intampla asa ceva. Cu toate ca s-a dezvoltat intr-un ritm impresionant in ultimii ani, inteligenta artificiala nu va putea sa ni se substituie in totalitate: multe dintre activitatile noastre nu urmeaza reguli precise si abunda in incertitudine.

Algoritmii nu functioneaza in situatii complexe, cum ar fi domeniul social. E adevarat, un computer poate sa ne invinga la sah si la alte jocuri cu reguli bine definite, insa nu e la fel de bun cand vine vorba sa ne descopere partenerul ideal, sa controleze un vehicul in orice conditii de trafic si nici nu e capabil diferentieze intre contextele si sensurile diverselor imagini si texte.
  • Cum sa ramai inteligent intr-o lume smart. De ce mintea umana inca este superioara algoritmilor - Gerd Gigerenzer

Gerd Gigerenzer este un psiholog german care studiaza rationalitatea limitata si euristica in procesul de luare a deciziilor. Incearca sa afle cum fac oamenii deductii, avand in vedere timpul limitat si cunostintele lor la fel de limitate. Este de parere ca, intr-o lume in care domneste nesiguranta, teoria probabilitatilor nu este suficienta, asadar trebuie sa folosim si euristica. In 1977, Gigerenzer si-a obtinut doctoratul in psihologie la Universitatea din München, disciplina pe care a si predat-o la numeroase universitati din Germania si din Statele Unite.

O lume a viitorului nu presupune suprematia computerelor, ci o mai buna intelegere a capacitatilor acestora si modalitati de a evita sa fim manipulati de algoritmi si de cei care ii creeaza in incercarea de a profita de pe urma noastra.