Editura Paralela 45 Romania. Altas geografic scolar. Editia a III-a - Ana-Maria Marin, Ionut Savulescu, Cezar-Iulian Buterez, Marina-Ramona Virghileanu

Editura: Paralela 45

Autor: Ana-Maria Marin, Ionut Savulescu, Cezar-Iulian Buterez, Marina-Ramona Virghileanu

Editia: a 3-a

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-973-47-3784-0

Cod Produs: 9789734737840 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Atlasul Geografic al Romaniei este un titlu bine-venit in literatura scolara autohtona. Autorii au realizat o lucrare cu o contributie aparte atat din punct de vedere didactic, cat mai ales sub raport stiintific. Partea cartografica a atlasului este o premiera la noi, prin materialele diversificate ce acopera aproape intreg spectrul geografiei regionale, insa unicitatea acesteia consta in producerea in mediul SIG (Sistem Informational Geografic) a materialului. In acest scop, au fost utilizate, intr-o formula creativa si inovativa, acoperiri spatiale standard cu date vector si raster, de la informatii furnizate de institutii publice din Romania la date climatice OMM WorldClim sau la acoperirea CORINE LAND COVER.

Comparativ cu alte aparitii similare de la noi, autorii au abordat de la inceput si metodica citirii, intelegerii si analizei aspect de o mare utilitate in folosirea materialului cartografic curent.

Prof. univ. dr. Bogdan-Andrei Mihai,

Universitatea din Bucuresti, Facultatea de Geografie