Editura Paralela 45 Religie-Cultul Ortodox. Manual pentru clasa I - Elena Balan, Daniel Cergan, Daniela Grigorcea, Radu Ungureanu, Florin Zarnescu

Editura: Paralela 45

Autor: Elena Balan, Daniel Cergan, Daniela Grigorcea, Radu Ungureanu, Florin Zarnescu

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-973-47-3334-7

Cod Produs: 9789734733347 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Organizat intr-un mod structurat progresiv, sprijinind invatarea elevilor de varsta 7-8 ani intr-un mod logic si coerent, manualul respecta domeniile de continut conform programei. De asemenea, manualul propune modalitati de organizare curriculara de tip inter-disciplinar, coreland continuturile la nivelul mai multor discipline sau domenii de studiu: citire si scriere (clasa I), muzica si pictura, lucru manual, stiinte. Manualul propune o modalitate de organizare de la aspecte concrete, legate de viata de zi cu zi a elevilor, pana la generalizari si concepte mai abstracte, privind viata religioasa si specificul cultului ortodox.
In clasa pregatitoare, am invatat ca Dumnezeu ne-a creat din iubire, ne-a daruit o lume frumoasa, este intotdeauna cu noi si ne invata sa traim frumos impreuna cu cei din jurul nostru. In clasa I, vom continua aceasta calatorie a cunoasterii si vom afla cat de importanta si de frumoasa este legatura dintre oameni si Dumnezeu. Aceasta legatura trebuie sa aiba la baza iubirea si ascultarea fata de invatatura Sa.
Mult succes!
Mult succes!