Editura Emia Probleme de extrem, cu si fara derivate - Octavia Silvestru

ISBN: 978-973-753-350-0

Stoc limitat
Cod Produs: 9789737533500 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cartea prof. Silvestru Octavia, Probleme de extrem, cu si fara derivate, prezinta intr-un mod ingenios o serie de metode pentru rezolvarea problemelor de extrem utilizand atat metode elementare cat si derivate.
In primele doua capitole sunt prezentate o serie de inegalitati utile, printre care si inegalitatea mediilor cu demonstratie, aplicatii la demonstrarea unor inegalitati, dupa care urmeaza probleme de extrem din trigonometrie si geometrie.remarcam aici paragrafele "Inegalitati geometrice" si "Drumul minim pe o suprafata poliedrala, cilindrica sau conica". Capitolul al III-lea prezinta metode de rezolvare a problemelor de extrem folosind derivata,urmat de capitolul al IV-lea care contine aplicatii in fizica.
Recomanda profesorilor de matematica folosirea acestei carti in pregatirea elevilor pentru olimpiade cat si elevilor in munca independenta atat la gimnaziu cat si la liceu.
Toate problemele prezentate in carte sunt corect si complet rezolvate, problemele alese sunt relevante si excelente exemple pentru cei care doresc performanta in matematica. ( Conf. dr. Silviu Birauas)