Editura Sigma Pregatirea examenului de bacalaureat la istorie. Scheme recapitulative. Modele de eseu rezolvate. Simulare clasa a XI-a - Maria Mariana Gheorghe, Vasile Ionescu

Editura: Sigma

Autor: Maria Mariana Gheorghe, Vasile Ionescu

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-727-371-7

Cod Produs: 9786067273717 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Prezenta lucrare se adreseaza elevilor din ciclul superior al liceului (clasele a XI-a si a XII-a), inscrisi la filierele TEORETICA – profil umanist,VOCATIONALA – profil pedagogic, care sustin Examenul de Bacalaureat la disciplina Istorie si simularea pentru clasa a XI-a incepand cu anul scolar 2019-2020. Autorii ofera o modalitate de lucru, un antrenament necesar si util pentru verificarea cunostintelor, dar si o modalitate noua de evaluare prin teste-grila. Lucrarea este structurata in doua parti. Prima parte cuprinde programa de examen pentru Bacalaureat la Istorie, programa pentru simulare la clasa a XI-a, scheme recapitulative pentru clasa a XII-a si modele de teste pentru clasele a XI-a si a XII-a (cu trei itemi – grila, sursa istorica, eseu). In partea a doua, sunt teste-grila pentru clasele a XI-a si a XII-a, precum si trei modele de eseu rezolvate. Pentru testele grila, sursele istorice si temele de eseu pentru clasa a XI-a s-a respectat Programa de simulare. Lucrarea se incheie cu doua teste recapitulative si cu raspunsurile pentru testele grila, sursele istorice si eseurile propuse. De asemenea, lucrarea poate fi folosita pentru pregatirea curenta la clasa sau in alcatuirea unor subiecte pentru lucrarile de evaluare semestriala.