Editura Gama Memorator de geografie. Clasa a VIII-a - Elena-Simona Albastroiu

Anul publicării: 2013

ISBN: 978-973-149-404-3

Cod Produs: 9789731494043 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Memoratorul face parte din seria de auxiliare aprobate de Ministerul Educatiei Nationale (MEN) si ajuta elevul la invatarea lectiilor. Clasa a VIII-a este primul an in care va da teza la geografie sau istorie si ultimul in care se mai poate pregati pentru admiterea la liceu. Memoratorul contine fise de verificare si scheme de lectie ce folosesc formulari scurte si concise, tabele si evidentieri grafice, facilitand memorarea lectiei si fixarea cunostintelor.

CONTINUT MEMORATOR DE GEOGRAFIE. CLASA A VIII-A:
32 fise cu scheme de lectie;
32 fise de verificare;
Harta Romaniei;
brosura cu teste-grila.

Din cuprins: Romania – Pozitia geografica • Relieful Romaniei – Caracteristici generale • Carpatii Orientali • Carpatii Meridionali • Carpatii Occidentali • Depresiunea Colinara a Transilvaniei • Subcarpatii • Dealurile si Campia de Vest • Campia Romana • Lunca si Delta Dunarii • Platforma continentala a Marii Negre • Clima • Hidrografia • Vegetatia, fauna si solurile • Populatia Romaniei • Industria • Romania in Europa si in lume • Romania – probleme ale mediului inconjurator • Harta Romaniei.

In aceeasi colectie: • Memorator de fizica. Clasele a VI-a, a VII-a • Memorator de fizica. Clasa a VIII-a • Memorator de geografie. Clasele a VI-a, a VII-a a V-a • Memorator de istorie. Clasa a VIII-a • Memorator de chimie. Clasele a VII-a, a VIII-a • Memorator de biologie. CLasa a VII-a • Memorator de engleza. Greseli frecvente in limba engleza • Memorator de matematica: Algebra. Geometrie • Memorator de engleza. Timpuri verbale. Verbe neregulate • Memorator de limba romana: Fonetica. Vocabular. Morfologie. • Memorator de biologie. Clasele a V-a, a VI-a • Memorator de istorie. Clasa a V-a.

CONTINUT MEMORATOR DE GEOGRAFIE. CLASA A VIII-A:
32 fise cu scheme de lectie;
32 fise de verificare;