Editura Gama Memorator de geografie. Clasa a V-a - Elena-Simona Albastroiu

ISBN: 978-973-149-402-9

Stoc epuizat
Cod Produs: 9789731494029 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Memoratorul face parte din seria de auxiliare aprobate de Ministerul Educatiei Nationale (MEN) si ofera un real suport pentru invatarea lectiilor, ajutand elevul in fixarea cunostintelor. In gimnaziu, trecerea de la indrumarea invatatorului la ritmul alert de predare al profesorilor poate fi dificila. Fiindca, de multe ori, informatiile nu sunt organizate logic nici in lectia din manual, indeamna-ti copilul sa foloseasca memoratorul de geografie. Ii va fi mult mai usor sa inteleaga materia!

CONTINUT MEMORATOR DE GEOGRAFIE. CLASA A V-A:
38 fise cu scheme de lectie;
37 fise de verificare;
brosura cu teste-grila.

Din cuprins: Geografia si ramurile geografiei • Universul si Sistemul Solar • Pamantul – corp cosmic • Orientarea pe glob , miscarile Pamantului • Globul geografic, harta • Alcatuirea interna a Pamantului si invelisurile Pamantului • Dinamica si agentii de modelare a scoartei terestre • Continentele si bazinele oceanice • Relieful major al continentelor • Relieful major al bazinelor oceanice. Tarmurile si articulatiile • Atmosfera • Elementele vremii si climei pe glob. Temperatura aerului • Presiunea aerului si dinamica atmosferei • Apa in atmosfera. Precipitatiile • Clima si zonele climatice ale globului • Fenomene climatice deosebite. Poluarea aerului • Hidrosfera • Biosfera. Zonele biogeografice • Solurile si raspandirea lor pe glob • Dinamica si raspandirea populatiei • Resursele naturale • Activitati economice – Agricultura, industria, transporturile, comertul, turismul • Planeta in transformare • Harta lumii.

In aceeasi colectie memorator: • Memorator de fizica. Clasele a VI-a, a VII-a • Memorator de geografie. Clasa a VIII-a • Memorator de fizica. Clasa a VIII-a • Memorator de geografie. Clasele a VI-a, a VII-a • Memorator de istorie. Clasa a VIII-a • Memorator de chimie. Clasele a VII-a, a VIII-a • Memorator de biologie. CLasa a VII-a • Memorator de engleza. Greseli frecvente in limba engleza • Memorator de matematica: Algebra. Geometrie • Memorator de engleza. Timpuri verbale. Verbe neregulate • Memorator de limba romana: Fonetica. Vocabular. Morfologie. • Memorator de biologie. Clasele a V-a, a VI-a • Memorator de istorie. Clasa a V-a.

CONTINUT MEMORATOR DE GEOGRAFIE. CLASA A V-A:
38 fise cu scheme de lectie;
37 fise de verificare;