Editura Sigma Matematica. Manual pentru clasa a V-a - Lenuta Andrei, Madalina Calinescu, Ani Draghici, Maria Popa

Editura: Sigma

Autor: Lenuta Andrei, Madalina Calinescu, Ani Draghici, Maria Popa

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-727-426-4

Cod Produs: 9786067274264 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Manualul propune un demers didactic ce sustine constructia constienta si participativa a invatarii, un parcurs didactic ponderat si flexibil, care face ca efortul elevilor sa fie echilibrat, pe masura particularitatilor individuale ale fiecaruia.De asemenea,manualul construieste un dialog cu elevul, ii ofera sprijin si feedback, stimuleaza curiozitatea elevului si genereaza un cadru de invatare placut.
Se adreseaza tuturor elevilor si faciliteaza predarea si invatarea diferentiata, in functie de pregatirea si competentele dobandite de elevi in ciclul primar.
Construieste un dialog cu elevul prin prezentarea continuturile matematice intr-un stil atractiv si intuitiv, evitandu-se abuzul de notatii si de abstractizare.
Este orientat catre intelegere si nu catre memorarea mecanica.
Ofera sprijin si feedback elevului, prin exemple si probleme rezolvate si explicate pe intelesul acestuia.
Contine multe aplicatii ce integreaza matematica intr-un context cotidian si dezvolta gandirea logica, lucrul individual si lucrul in echipa. Aplicatiile sunt prezentate gradual, de la simplu la complex.
La finalul fiecarui capitol exista atat un set de exercitii si probleme recapitualtive, cat si teme ce evidentiaza relatia dintre Matematica si lumea pe care o observam, frumusetea si magia matematicii. Activitatile sunt realizate sub forma unor jocuri ce stimuleaza curiozitatea si creativitatea elevilor.
imbina armonios varianta tiparita cu varianta digitala a manualului ce ofera in plus exercitii si teste de autoevaluare interactive, animatii si poze sau imagini cu informatii suplimentare.