Editura Corint Matematica. Formule si notiuni generale clasele V-VIII. Editia a II-a - Alina Paraschiva, Silviu Danet

Editura: Corint

Autor: Alina Paraschiva, Silviu Danet

Editia: a 2-a

Anul publicării: 2013

ISBN: 978-973-13542-8-6

Cod Produs: 9789731354286 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Auxiliar scolar pentru clasele V-VIII

Lucrarea este un auxiliar didactic util si eficient, atat pentru elevi, cat si pentru profesori, pentru activitatea curenta desfasurata acasa sau in clasa, dar si pentru examene si concursuri, reusind sa acopere in totalitate, intr-o forma sintetica, continuturile programei scolare de matematica din curriculum nucleu si curriculum aprofundat pentru gimnaziu.

Toata materia invatata in gimnaziu este organizata in doua parti, corespunzatoare celor doua ramuri ale studiului matematicii in clasele V-VIII - algebra si geometrie. Se realizeaza o trecere in revista a tuturor notiunilor de matematica incluse in programa scolara, acestea fiind structurate pe capitole, conform materiei studiate, astfel incat elevul sa se poata orienta usor si, totodata, sa aiba la dispozitie tot arsenalul teoretic necesar, insotit de exemplificari prin cateva exercitii.
  • Matematica. Formule si notiuni generale clasele V-VIII. Editia a II-a - Alina Paraschiva, Silviu Danet

Auxiliar scolar pentru clasele V-VIII