Editura Pro Universitaria Literatura romana pentru elevi. Eseuri structurate. Volumul III. Dramaturgia - Mariana Badea

-15% nou

Editura: Pro Universitaria

Autor: Mariana Badea

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-26-1767-7

Cod Produs: 9786062617677 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  Al treilea volum din trilogia LITERATURA ROMANA PENTRU ELEVI, semnata de doamna prof. Mariana Badea, este cel de DRAMATURGIE, care este structurat in doua parti:

Partea I cuprinde eseuri structurate ale operelor dramatice, organizate pe speciile literare ale dramaturgiei: tragedia, drama, comedia.

Partea a doua este alcatuita din eseuri structurate al caror continut ilustreaza relatia dintre doua personaje, o abordare inedita si unica a dramaturgiei.

Cartea debuteaza cu Acceptiile genului dramatic si ale spectacolului teatral, dupa care speciile tipice ale dramaturgiei incep cu TRAGEDIA ANTICA GREACA si TRAGEDIA din literatura romana.  DRAMA        ROMANEASCA include dramaturgii din elita literaturii romane si o varietate de teme care definesc specificul fiecarei piese: DRAMA ISTORICA din perioada pasoptista este reflectata prin eseuri specifice despre domnia conducatorilor care au stat pe tronul Moldovei si al Tarii Romanesti; DRAMA DE IDEI si DRAMA PSIHOLOGICA fac obiectul altor eseuri, in care se explica detaliat conceptele estetice specifice si se evidentiaza temele si motivele literare adecvate conceptiei fiecarui dramaturg; DRAMA EXPRESIONISTA, TEATRUL ABSURD si DRAMA PARABOLA constituie o mare izbanda a literaturii romane si reprezinta un varf al dramaturgiei romanesti, analizate si argumentate in acest volum. Evolutia COMEDIEI demonstreaza ca specia s-a perfectionat de la primele piese scrise in perioada pasoptista, desavarsindu-se in creatiile dramaturgilor care au excelat in varietatea comicului. Personajele memorabile, construite cu ironie si sarcasm, sunt nemuritoare prin replicile de un comic irezistibil.

Volumul mai cuprinde  –   in premiera pentru literatura scolara  –   eseuri inedite intitulate RELATIA DINTRE DOUA PERSONAJE,  atat in drame, cat si in comedii. STILUL este accesibil elevilor, explicativ si ilustrativ, astfel incat sa inteleaga esenta, continutul si particularitatile situatiilor si ale personajelor comice si sa poata redea  –  oral sau scris  –  o analiza pertinenta si corecta a subiectului oricarei opere, in conformitate cu baremele subiectelor din cadrul  examenelor.
  • Literatura romana pentru elevi. Eseuri structurate. Volumul III. Dramaturgia - Mariana Badea

A predat limba si literatura romana la Scoala Superioara Comerciala „Nicolae Kretzulescu” din Bucuresti, are gradul I in invatamant si medalia nationala „Gheorghe Lazar”, oferita de Ministerul Edicatiei, Cercetarii si Tineretului. A facut parte vreme indelungata din Comisia Nationala de Limba si literatura romana, patronata de Ministerul Invatamantului. A publicat peste 25 de carti pentru elevi, concepute toate conform programei scolare in curs. Cartea de baza pentru liceeni a fost „LIMBA SI LITERATURA ROMANA PENTRU BACALAUREAT”, reeditata in 7 editii diferite, actualizate in conformitate cu programa pentru examenul de bacalaureat. Tot in sprijinul absolventilor de liceu a scris „TESTE PENTRU EXAMENUL BACALAUREAT”, astfel incat candidatii sa se poata „antrena” cu modele de subiecte pentru examen. Cartea „PERSONAJE LITERARE - CARACTERIZARI pentru clasele V-XII” cuprinde toate personajele din operele studiate in scoala. Pentru insusirea si exersarea notiunilor din gramatica a limbii romane, a scris doua carti, intitulate fiecare „LIMBA ROMANA. TESTE pentru admiterea in invatamantul superior”. „GRAMATICA LIMBII ROMANE”, precum si „LIMBA SI LITERATURA ROMANA. COMPUNERI ARGUMENTATIVE pentru clasele V-VI/ VII-VIII” sunt destinate elevilor din ciclul gimnazial. „GRAMATICA LIMBII ROMANE ACTUALIZATA”, la care sunt adaugate si noutatile din DOOM-2021, a fost urmata de o culegere de exercitii care vizeaza insusirea noutatilor de limba romana, intitulata „EXERCITII DE GRAMATICA ACTUALIZATA. Explicate si rezolvate pentru elevi”, ambele utile atat elevilor de gimnaziu si de liceu, precum si candidatilor la examenele de admitere in invatamantul superior. Considera ca, prin cunoasterea si intelegerea operelor studiate, elevii pot sa-si formeze „o pletora” emotionala si intelectuala cu care sa-si descifreze mai usor structura spirituala.