Propuneri manuscrise: info@editurauniversitara.ro:  0745 204 115

Urmarire comenzi Persoane fizice / Vanzari: 0745 200 718 / 0745 200 357 / Comenzi Persoane juridice: 0721 722 783

Editura Paralela 45 Invata cu succes limba romana! Pentru scolile si sectiile cu predare in limba maghiara. Clasele V-VIII - Bogdan Ratiu, Claudia Petras, Diana Iacob, Cristina Cergan

45,00 Lei 42,75 Lei

Editura: Paralela 45

Autor: Bogdan Ratiu, Claudia Petras, Diana Iacob, Cristina Cergan

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-973-47-4083-3

Cod Produs: 9789734740833 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Adauga la Favorite Cere informatii
  • Download (1)
Invata cu succes limba romana! este un auxiliar conceput pentru a forma si consolida competentele elevilor in mod dinamic, interactiv si ingenios. Cuprinde toate continuturile din Programa de Limba si literatura romana pentru scolile si sectiile cu predare in limba maghiara. Continuturile si exercitiile sunt organizate pentru fiecare clasa, de aceea e un auxiliar care se poate utiliza din clasa a V-a pana in clasa a VIII-a, profesorul putandu-l adapta, in functie de nivelul clasei. De asemenea, se poate utiliza si pentru pregatirea examenului de Evaluare Nationala, oferind o perspectiva sintetica asupra continuturilor.

Fiecare capitol se deschide cu prezentarea teoretica a conceptului gramatical. Acesta este tratat coerent, de la simplu la complex, in functie de logica impusa de programa scolara. Se ofera atat informatii referitoare la sistemul limbii, la specificul fiecarui domeniu, cat si repere de utilizare corecta a limbii, in functie de specificul lingvistic al elevilor. Sinteza teoretica este urmata de un set generos de exercitii pentru formarea competentei de comunicare pentru fiecare clasa. Am considerat ca, in modul acesta, elevul poate asimila si reactualiza permanent informatiile si contextele diverse de utilizare a limbii.

Auxiliarul contine:

sinteze teoretice;
tabele recapitulative;
exercitii de gramatica normativa si de gramatica functionala;
coduri QR pentru o abordare integrata a studiului limbii;
exercitii dupa modelul celor din subiectul de Evaluare Nationala.
  • Invata cu succes limba romana! Pentru scolile si sectiile cu predare in limba maghiara. Clasele V-VIII - Bogdan Ratiu, Claudia Petras, Diana Iacob, Cristina Cergan

Daca doresti sa iti exprimi parerea despre acest produs poti adauga un review.

Review-ul a fost trimis cu succes.

0745 200 718 0745 200 357 vanzari@editurauniversitara.ro

Compara produse

A fost adaugat la favorite!

A fost sters din favorite!