Editura Didactica Publishing House Insotirea invatarii cu pedagogia Montessori. 3-6 ani - Valerie Maestre

Editura: Didactica Publishing House

Autor: Valerie Maestre

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-048-409-7

Cod Produs: 9786060484097 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Descoperiti o carte completa pentru a va insoti si ghida copilul in activitati de limbaj, de scriere si de calcul cu ajutorul pedagogiei Montessori!

Toate studiile recente in neurostiinte si pedagogie demonstreaza ca nu toti copiii se dezvolta in acelasi ritm. Respectul ritmurilor naturale ale copilului este unul dintre secretele reusitei elevului, care, incurajat si sustinut in descoperirile sale, progreseaza mai bine.

Din acest motiv, autorul a dorit sa puna la dispozitia tuturor parintilor si a tuturor profesionistilor pedagogia Montessori. Nu este vorba de a se substitui programele, ci de a propune un alt mod de a descoperi cunostintele fundamentale, adaptandu-le, pur si simplu, la curiozitatea copilului.

Un instrument complet pentru a va ajuta copilul:

• decriptare a pedagogiei Montessori pentru a trece dincolo de un simplu fenomen la moda.

• 4 parti (limbaj, scriere, lectura, calcul) abordand ansamblul cunostintelor dobandite la gradinita.

• 34 de fise de prezentare pedagogica ilustrate pas cu pas.

Atuul cartii: sfaturi ale autoarei pentru a confectiona sau achizitiona propriul material Montessori.
De mai multi ani, Valérie Maëstre este formatoare pe segmentul micii copilarii. Atunci cand a descoperit pedagogia Montessori, s-a hotarat sa se formeze in spiritul acestei pedagogii si sa se implice in infiintarea unei scoli Montessori in Albi. Devenind, la randul ei, formatoare, a creat un centru de formare cu scopul de a face cunoscuta aceasta pedagogie in randul parintilor, profesorilor si personalului care lucreaza cu copiii.

Pe aceeasi linie, in cartile sale, Valérie Maëstre dezvaluie un mare respect pentru ideile Mariei Montessori, dar si o mare bucurie de a le impartasi cu parintii si copiii.

Un instrument complet pentru a va ajuta copilul:

• 34 de fise de prezentare pedagogica ilustrate pas cu pas.