Editura Gama Grammar Made Easy. English is fun. Limba engleza pentru gimnaziu. Volumul 2 - Cristina Johnson

Editura: Gama

Autor: Cristina Johnson

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-056-135-4

Cod Produs: 9786060561354 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Grammar Made Easy este o lucrare in doua volume, dedicata elevilor de gimnaziu care isi doresc sa aprofundeze gramatica limbii engleze. Fiecare subiect este explicat clar si succint, cu exemple. Verificarea insusirii cunostintelor se face prin exercitii diverse, iar la finalul fiecarui capitol exista o sectiune recapitulativa. La sfarsitul cartii veti gasi lista de verbe neregulate in limba engleza si rezolvarile exercitiilor.

In cel de-al doilea volum sunt prezentate:
• timpurile verbale (Present Simple, Present Continuous, Imperative Mood, Present Perfect Simple, Past Simple, Past Continuous, Future Simple);
• verbele modale (can, could, may, must, should etc.);
• cuvintele interogative (who?, what?, which?, where?, when?, how? etc.);
• intrebarile disjunctive (does he / she?, do you?, will you?, hasn't he / she?, haven't they? etc.);
• adjectivele, adverbele si formarea adverbelor din adjective;
• prepozitiile de loc, de timp si de spatiu;
• verbele regulate si cele neregulate.

In cel de-al doilea volum sunt prezentate:
• verbele modale (can, could, may, must, should etc.);
• cuvintele interogative (who?, what?, which?, where?, when?, how? etc.);
• adjectivele, adverbele si formarea adverbelor din adjective;
• prepozitiile de loc, de timp si de spatiu;
• verbele regulate si cele neregulate.