Editura Corint Geografie. Manual pentru clasa a VI-a 2023 - Octavian Mandrut, Stefania Voicu, Constantin Cocerhan, Carmen-Roxana Firu

Editura: Corint

Autor: Octavian Mandrut, Stefania Voicu, Constantin Cocerhan, Carmen-Roxana Firu

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-630-652-612-3

Cod Produs: 9786306526123 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Manualul este accesibil, usor de invatat, fiind construit pentru nivelul mediu de pregatire a elevilor. Are insa si activitati destinate invatarii pentru excelenta, dar si secvente pentru elevii cu dificultati in invatare. Profesorul poate imbina in mod creativ si constructiv toate situatiile, pe baza componentelor de invatare incluse in lectiile proiectate pe pagina dubla.
Scopul principal al manualului, acela de a trezi interesul elevilor pentru invatare si pentru geografie, este urmarit prin activitatile personalizate foarte diverse (exista, in total, 12 tipuri de acest fel). Elevul si profesorul isi vor concentra atentia pe activitatile noi, variate, antrenante.
Manualul cuprinde harti, diagrame, grafice, texte explicative, rezumate, teste (de evaluare si autoevaluare), lecturi, extinderi, termeni, aplicatii, exercitii, activitati independente sau de grup, proiecte, portofolii, investigatii, dezvoltand astfel o gama foarte larga de activitati intelectuale si de invatare.
Manualul este integrabil intr-un pachet educational format din: ghidul profesorului (cu o parte generala si cu toate proiectele unitatilor de invatare), oferit gratuit (in format electronic), Atlas de geografie generala, clasele V‒VI pentru partea de Geografie umana si Atlas de geografia continentelor, clasele VI‒VII pentru Europa.
Manualul este modern, bogat ilustrat si sugestiv. Hartile sunt originale, iar componentele unitatilor de invatare sunt semnalate prin grafica si culoare. Are incluse coduri QR si surse care pot fi accesate cu usurinta pe internet. Manualul digital este accesibil si ofera elemente complementare interactive.
OCTAVIAN MANDRUT (COORDONATOR) – profesor, doctor in geografie, cercetator stiintific pr. I la Universitatea „Constantin Brancusi” din Targu-Jiu, autor de manuale scolare (pentru clasele III–XII), atlase, culegeri de sinteze si teste, lucrari din diferite domenii ale geografiei, ghiduri metodologice, caiete de activitate independenta a elevilor, cursuri universitare. A revizuit recent atlasele geografice Romania – atlas geografic scolar, Atlas geografic scolar, Atlas de geografie generala, clasele V-VI si Atlas de geografia continentelor, clasele VI-VII.

STEFANIA VOICU – profesor gradul didactic I la Scoala Gimnaziala Nr. 195 din Bucuresti, coautor al unor lucrari metodologice.

CONSTANTIN COCERHAN – doctor in geografie, profesor la Colegiul National „Mihai Eminescu” din Suceava si inspector scolar, autor al unor lucrari ample referitoare la turism, geografia turismului si a Bucovinei, coautor al unor programe si lucrari metodologice si redactor-sef al unei reviste de geografie.

CARMEN-ROXANA FIRU – profesor gradul didactic I la Colegiul National Banatean din Timisoara, autor si coautor al mai multor ghiduri metodologice.