Editura Corint Geografie. Manual pentru clasa a VI-a 2023 - Catalina Serban, Dorina Nedelea, Nela Burcea, Mirea Simona

Editura: Corint

Autor: Catalina Serban, Dorina Nedelea, Nela Burcea, Mirea Simona

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-088-313-5

Cod Produs: 9786060883135 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Manualul propune pe parcursul intregului an scolar metode complementare de evaluare: observarea sistematica a activitatii, a comportamentului elevului, portofoliul, in care sunt cuprinse teme ce pot fi realizate atat pe parcursul fiecarui modul, cat si alese de catre profesor si elev pentru a fi evaluate la finalul anului scolar (investigatia, studiul de caz, interviul, harta mentala, vizita, posterul, cartea de vizita, folosirea codului QR etc.), avand relevanta si aplicabilitate in activitatea si viata de zi cu zi a elevului.
Testele, variate ca abordare, cuprind toata gama itemilor cunoscuti (obiectivi, semiobiectivi, subiectivi). Recapitularile si Evaluarile sunt gandite in mod gradual si atractiv.
Design atractiv, imagini adecvate si de cea mai buna calitate, grafice actualizate, harti clasice si imagini satelitare, toate integrate unor activitati de invatare individuale si de grup, complementare in mod interactiv.
Adaptarea la particularitatile de varsta si la nevoia de dezvoltare a elevului in directia ceruta de societatea actuala si in conformitate cu normele europene.
Existenta unui numar mare de harti, din care unele de dimensiuni foarte mari, precum si a unui „Mic atlas geografic”.
CATALINA SERBAN (COORDONATOR) – profesor de geografie la Colegiul National „Gheorghe Lazar” din Bucuresti, licentiata a Universitatii din Bucuresti, Facultatea de Geografie, doctor in domeniul Geografie, este inspector pentru disciplina geografie a Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti din 2002, autoare a numeroase manuale si auxiliare scolare, indrumator de practica pedagogica a studentilor Facultatii de Geografie, Universitatea din Bucuresti, formator al Casei Corpului Didactic a Municipiului Bucuresti, presedinta Societatii de Geografie, filiala Bucuresti.

NELA BURCEA – profesor la Colegiul National „Gheorghe Sincai” din Bucuresti, licentiata a Universitatii din Bucuresti, Facultatea de Geografie, absolventa a programelor de master in profilul Geografie si Administrarea si dezvoltarea resurselor umane, doctor in domeniul Geografie, autoare a unor articole de specialitate si carti in domeniul educational. Profesor metodist la Casa Corpului Didactic a Municipiului Bucuresti, metodist al Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti (din 2007), expert formare in programul „CRED-Curriculum relevant, educatie deschisa pentru toti” (2020–2021), expert formator mentorat didactic preuniversitar in proiectul „Profesionalizarea carierei didactice – PROF” (din 2023).

SIMONA MIREA – profesor la Colegiul National „Sfantul Sava” din Bucuresti, licentiata a Universitatii din Bucuresti, Facultatea de Geografie, grad didactic I, profesor metodist al Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti, indrumator de practica pedagogica al studentilor Facultatii de Geografie, propunator de subiecte pentru olimpiada de geografie, a realizat resurse educationale deschise, a elaborat articole de specialitate.

DORINA NEDELEA – profesor de geografie la Colegiul National „Gheorghe Lazar” din Bucuresti, gradul didactic I, licentiata a Universitatii din Bucuresti, Facultatea de Geografie, si a Colegiului Universitar de Cartografie, profesor metodist al Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti, formator si expert RED, a realizat peste 100 de resurse educationale deschise, a elaborat articole dedicate activitatii de invatare, precum si auxiliare didactice.