Editura Paralela 45 Elaborarea lucrarilor de licenta, disertatie si gradul didactic I. Ghid stiintific si metodologic. Editia a II-a - Teodora Chicioreanu, Loredana Manasia, Ioan Neacsu

Editura: Paralela 45

Autor: Teodora Chicioreanu, Loredana Manasia, Ioan Neacsu

Editia: a 2-a

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-973-47-3206-7

Stoc epuizat
Cod Produs: 9789734732067 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea de fata este prima sinteza metodologica aparuta la noi care se adreseaza celor care invata academic si vor sa-si incheie studiile de licenta si de masterat cu lucrari performante, precum si cadrelor didactice aspirante la obtinerea gradului didactic I in invatamant. Cu un statut aparte de ghid efectiv operational, lucrarea are consacrarea multor validari in sfera proiectarii, elaborarii, evaluarii si prezentarii publice a produselor originale ale muncii intelectuale academice.

Tehnicile abordate reflecta bunele practici universitare de tip cross-curricular, metodologic si hermeneutic, intr-un mod unitar, interogativ percutant si accesibil. Aceasta lucrare va insoti, ca un veritabil fir al Ariadnei, elaborarea de referate, portofolii, discursuri si prezentari publice, fiind utila studentilor, profesorilor coordonatori, cadrelor didactice, consilierilor, formatorilor, viitorilor experti din stiintele educatiei, psihologilor, psihopedagogilor, juristilor, inginerilor, medicilor, bibliotecarilor, chiar si parintilor. Toti acestia si multi alti colegi vor gasi in lucrarea noastra temeiuri pentru intelegerea, crearea si afirmarea culturii imbogatite.

prof. univ. emerit dr. Ioan Neacsu
  • Elaborarea lucrarilor de licenta, disertatie si gradul didactic I. Ghid stiintific si metodologic. Editia a II-a - Teodora Chicioreanu, Loredana Manasia, Ioan Neacsu

TEODORA CHICIOREANU (n. 1974) este absolventa a Universitatii Politehnica din Bucuresti, Facultatea de Automatica si Calculatoare, specializarea Calculatoare. Este doctor in domeniul stiinte ale educatiei la Universitatea din Bucuresti. In perioada 2011-2012 participa la cursuri postuniversitare in cadrul Universitatii Politehnica din Bucuresti si al Universitatii din Bucuresti. In prezent este conferentiar si sustine cursuri si seminare de Didactica specialitatii, Metodologia cercetarii, Instruire asistata de calculator, Utilizarea instrumentelor informatice (web 2.0), Multimedia in educatie si Informatica pentru organizatiile educationale. Activitatea profesionala si de cercetare este concretizata in numeroase lucrari stiintifice (19 volume si capitole in carti de specialitate in calitate de unic autor sau coautor; peste 25 de articole publicate in reviste indexate in baze de date internationale si peste 30 de articole publicate in volume ale conferintelor internationale si nationale). Dintre lucrarile publicate, amintim: Realitate augmentata pentru antreprenori (2015); WEB2.0 – Noi instrumente utile in activitatea didactica (2014); mLearning (2014); Didactica disciplinei Bazele electronicii digitale (2013); Didactica disciplinei Electrotehnica (2013); Didactica disciplinei Tehnologia informatiei si a comunicatiilor (2013); Proiectarea didactica (2004); Computerul in activitatea educationala dincolo de ora de curs (2011).

LOREDANA MANASIA (n. 1986) este absolventa a Facultatii de Psihologie si Stiintele Educatiei, in cadrul Universitatii din Bucuresti; doctor in stiinte ale educatiei. Actualmente este asistent la Universitatea Politehnica din Bucuresti, Departamentul pentru Formarea Cadrelor Didactice si Stiinte Socio-Umane, si cercetator postdoctoral la Institutul de Cercetari al Universitatii din Bucuresti (ICUB). Sustine cursuri si activitati de seminar pentru disciplinele Introducere in pedagogie. Teoria si metodologia curriculumului, Teoria si metodologia instruirii, Teoria si metodologia evaluarii. A contribuit la implementarea unor proiecte nationale de cercetare. A publicat peste 30 de studii si articole in reviste si lucrari nationale si internationale, abordand aspecte tematice din campul psihologiei educatiei (metacognitie, pattern-uri de invatare, reflectie metacognitiva, invatare autonoma, rezolvarea de probleme) si al metodologiei cercetarii.

IOAN NEACSU (n. 1945) este absolvent al Facultatii de Filosofie, sectia Pedagogie–Romana, Universitatea din Bucuresti; doctor in pedagogie, 1976. Cariera universitara: 1970-2016. Este prof. univ. emerit dr., Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei, Universitatea din Bucuresti, si titularul cursurilor de Psihologia educatiei, Metode si tehnici de invatare, Managementulresurselor umane, Pedagogie sociala, Managementul calitatii totale in educatie, Teorii si practici ale invatarii la adulti, Managementul proiectelor de cercetare. Membru in comitete editoriale, organisme si asociatii profesionale; expert evaluator si formator. Autor, coautor sau coordonator a peste 45 de volume si peste 175 de studii si articole stiintifice.  Dintre lucrarile publicate: Motivatie si invatare (1978); Educatie si actiune (1986); Civilizatie si conduita (1987); Metode si tehnici de invatare eficienta (1990); Instruire si invatare (1999); Prelegeri pedagogice, colab. (2001); Pregatirea psihopedagogica. Manual pentru definitivat si gradul didactic II, coord. (2008); Invatarea academica independenta. Ghid metodologic (2006); Introducere in psihologia educatiei si a dezvoltarii (2010), Premiul Academiei Romane, 2012; Pedagogie sociala (2010); Psihopedagogia activitatilor psihomotrice, colab. (2015); Cercetarea in stiintele educatiei: ghid metodologicoperational. Aplicatii (2015). Este coordonator de doctorat in Stiinte ale Educatiei, membru al consiliului Scolii Doctorale de Psihologie si Stiinte ale Educatiei. In perioada 1990-2009 a indeplinit diferite functii manageriale importante. A urmat multiple stagii de formare, cercetare si perfectionare la prestigioase universitati din strainatate.

prof. univ. emerit dr. Ioan Neacsu