Propuneri manuscrise: info@editurauniversitara.ro:  0745 204 115

Urmarire comenzi Persoane fizice / Vanzari: 0745 200 718 / 0745 200 357 / Comenzi Persoane juridice: 0721 722 783

Editura C.H.Beck Concurs de admitere Facultatea de Drept (UB) 2024. Probleme de Gandire Critica - Valentin Sorin Costreie, Paula Tomi

29,90 Lei 28,41 Lei

Editura: C.H. Beck

Autor: Valentin Sorin Costreie, Paula Tomi

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-18-1451-0

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786061814510 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Adauga la Favorite Cere informatii
Despre lucrare

Obiectivul major al autorilor este dorinta de a ajuta viitorii juristi sa-si antreneze mintea pentru a putea face fata cat mai bine examenului de admitere la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti. Lucrarea vizeaza astfel in primul rand imbunatatirea capacitatilor de analiza logica a candidatilor, scopul acesteia fiind unul foarte aplicat: identificarea unor modalitati de gasire a raspunsului corect intr-un timp cat mai scurt.

Acest lucru genereaza dezvoltarea abilitatilor de gasire cat mai rapida a raspunsului corect si nu neaparat a capacitatilor de identificare a tuturor rezultatelor posibile generate de conditiile problemei.

Din cuprins:

Rezolvarea problemelor de gandire critica de la examenul de admitere de la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti din sesiunile iulie si septembrie 2023
Elemente de teorie logica
3 categorii de probleme: probleme de teorie, probleme privind intelegerea unui text, probleme de rationament logic
Intelegerea unui text
Probleme de rationament logic
85 modele de exercitii de gandire critica
Sfaturi practice pentru identificarea raspunsului corect
Indicatii de rezolvare intr-un timp cat mai scurt
Puncte forte

exercitiile practice de gandire critica sunt menite sa antreneze mintea pentru a putea face fata cat mai bine examenului de admitere
exerseaza capacitatea de a analiza si rationa corect
stimuleaza imbunatatirea abilitatile logice
propune modalitati de gasire a raspunsului corect intr-un timp cat mai scurt
creste capacitatea de a gandi corect si eficient, intr-un timp cat mai scurt
recomanda o strategie generala in pregatirea pentru examen
ofera indicatii generale de rezolvare
Sorin Costreie este conferentiar universitar dr. la Universitatea din Bucuresti, Facultatea de Filosofie; co-autor al manualului de Logica si Argumentare.

Paul Tomi este lector universitar dr. la Universitatea Nationala de Stiinta si Tehnologie „Politehnica” Bucuresti.

Daca doresti sa iti exprimi parerea despre acest produs poti adauga un review.

Review-ul a fost trimis cu succes.

0745 200 718 0745 200 357 vanzari@editurauniversitara.ro

Compara produse

A fost adaugat la favorite!

A fost sters din favorite!