Editura Sigma Calatorie in tara literelor. Fise de lucru pentru activitati integrate pentru clasa I - Anicuta Todea, Mariana Rusu

Editura: Sigma

Autor: Anicuta Todea, Mariana Rusu

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-973-649-987-6

Cod Produs: 9789736499876 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Prin intermediul acestui material va invitam in TARA LITERELOR, o tara minunata in care veti descoperi  frumuseti nebanuite. Intrati si calatoriti fara teama de a va rataci! Nu veti fi singuri. Va vor insoti Imparatul A MARE, jucausul A MIC si ZANA LITERELOR. Impreuna, voi elevii clasei I, puteti vizita paginile literelor, puteti sa va jucati cu semnele grafice, sa cititi sau sa scrieti texte interesante. Pas cu pas, va veti simti mai buni, mai pregatiti pentru viitor, mai bogati la minte si la suflet.

Prezenta lucrare propune o strategie didactica noua, de aplicare a metodei fonetice analitico-sintetice, in procesul de formare a capacitatilor de citire, scriere si comunicare orala. Aceasta strategie tine seama de faptul ca procesul de invatare concomitenta a citirii si a scrisului este unul de cea mai mare complexitate, de aceea propune invatarea cititului cu un pas inaintea scrierii, ceea ce contribuie la dozarea echilibrata a efortului depus de elevul de clasa I. Structurata in doua fascicule, lucrarea contine 10 unitati de invatare, cate 5 in fiecare fascicul.