Editura Corint Ca roule pour le francais. Activitati pentru invatarea limbii franceze 10-12 ani - Marioara Sima, Dan Ion Nasta

Editura: Corint

Autor: Marioara Sima, Dan Ion Nasta

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-793-430-4

Cod Produs: 9786067934304 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cu Editura Corint viitorul este mai aproape de tine!

Ça roule pour le français ii va ajuta pe elevii incepatori, cu precadere pe cei din clasa a VI-a, sa isi fixeze cunostintele dobandite in scoala.

Suportul cuprinde dialoguri, exercitii de ascultare si pronuntie, activitati de descoperire si exersare a structurilor gramaticale, exercitii de lexic, activitati de lectura si dezvoltare a scrisului, cat si marturii din viata de zi cu zi a francezilor.

Prin diversitatea activitatilor si prin organizarea pe dosare tematice, lucrarea  Ça roule pour le français poate fi utilizata si in scopuri didactice, in acord cu programa scolara L2, in procesul de predare-invatare a limbii franceze.

Incepand cu anul scolar 2018-2019, elevii au sansa de a combina modul clasic de citire si invatare cu o noutate care ii va cuceri. In aceasta carte pot accesa inregistrari in limba franceza – dialoguri, cantece, jocuri, clipuri video – gratie codurilor QR.

Ai un dispozitiv mobil dotat cu camera video si accces la internet, de exemplu un smartphone? Atunci esti de doua ori in avantaj! E de ajuns sa instalezi o aplicatie pentru scanarea codurilor QR, sa o deschizi si … magia incepe.

Bonne lecture et bonne audition. C'est à toi de jouer!
  • Ca roule pour le francais. Activitati pentru invatarea limbii franceze 10-12 ani - Marioara Sima, Dan Ion Nasta

Marioara Sima, profesoara de limba franceza si traducatoare, autoare de manuale scolare

Dan Ion Nasta, profesor si cercetator in didactica limbilor moderne, autor de manuale scolare, creator de mijloace de invatamant pentru invatamantul secundar si suporturi de formare continua destinate profesorilor de limba franceza.

Cu Editura Corint viitorul este mai aproape de tine!

Bonne lecture et bonne audition. C'est à toi de jouer!