Editura Corint Atlas scolar de biologie. Functiile de relatie si de reproducere in lumea vie - Silvia Olteanu, Florina Miricel, Camelia Manea, Camelia Afrim, Iuliana Tanur, Stefania Giersch

Editura: Corint

Autor: Silvia Olteanu, Florina Miricel, Camelia Manea, Camelia Afrim, Iuliana Tanur, Stefania Giersch

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-79365-4-4

Cod Produs: 9786067936544 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Biologie. Atlas scolar. Functiile de relatie si de reproducere in lumea vie este realizat in concordanta cu obiectivele noii programe scolare de biologie. Lucrarea se adreseaza in special elevilor de clasa a VII-a, fiind un excelent instrument de lucru acasa sau la scoala, atat pentru acestia, cat si pentru profesorul de biologie.

Prin continutul stiintific prezentat intr-o succesiune logica, accesibila, prin textele explicative sustinute de imagini corespunzatoare, prin bogatul material ilustrativ care detaliaza atat alcatuirea organismelor vii, modul in care se realizeaza functiile acestora, cat si numeroasele adaptari la diferite medii de viata, atlasul trezeste curiozitatea si faciliteaza invatarea.

In afara de acuratetea si claritatea limbajului, a materialului ilustrativ consistent, lucrarea se remarca si printr-o colectie de filmulete didactice care transpun in imagini textele prezentate. Acestea pot fi vizualizate, accesand linkurile tematice prin intermediul unor coduri QR, de pe orice dispozitiv mobil dotat cu camera video si acces la internet.
  • Atlas scolar de biologie. Functiile de relatie si de reproducere in lumea vie - Silvia Olteanu, Florina Miricel, Camelia Manea, Camelia Afrim, Iuliana Tanur, Stefania Giersch

Silvia Olteanu -prof.gr.I, Colegiul National "Nichita Stanescu"din Ploiesti, inspector scolar la ISJ Prahova, judet care, in 2015, prin doamna Silvia Olteanu, a devenit initiatorul si organizatorul Concursului National de Biologie pentru elevii claselor V-VI „George Emil Palade”, competitie apreciata de elevii si profesorii participanti din tara.

Stefania Ghiersch este profesor la Colegiul Economic „Virgil Madgearu” din Ploiesti

Camelia Manea este profesor la Liceul Teoretic „Brancoveanu Voda” din Urlati

Florina Miricel - prof.gr.I, Colegiul National "Mihai Viteazul", Ploiesti

Iuliana Tanur este metodist, mentor, formator, expert POSDRU, profesor la Colegiul National „Jean Monnet” din Ploiesti

Camelia Afrim – profesor gradul didactic I, Colegiul Economic „Virgil Madgearu” din Bucuresti, inspector scolar, ISMB, autor de manuale (Biologie. Manual pentru clasa a VI-a, aflat in uz).