Editura Paralela 45 Ateliere de invatare. Limba si literatura romana pentru centrele de excelenta, concursurile scolare si testarile de la finalul clasei a IV-a - Mihaela Dobos, Camelia Gavrila, Adriana Bozdoro, Bianca B

Editura: Paralela 45

Autor: Mihaela Dobos, Camelia Gavrila, Adriana Bozdoro, Bianca Burciu

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-973-47-3512-9

Cod Produs: 9789734735129 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
• Calatorie prin alfabetul comunicarii. Initiere gramaticala si exercitii aplicative

• Descoperirea si explorarea textului. Scurta initiere in literatura si exercitii aplicative

• Teste de antrenament:
A. Teste de progres
B. Teste de literatie
C. Teste interdisciplinare
• Raspunsuri. Bareme de evaluare si de notare

Cartea ofera, intr-o maniera sistematica si esentializata, notiuni gramaticale si literare specificate in programa scolara pentru clasele III-IV, dar se extinde si catre continuturi necesare formarii unor competente prevazute in programa pentru gimnaziu – marcate cu asterisc –, incat fiecare elev va gasi in ea modele de studiu individual potrivite scopurilor sale. Toate notiunile sunt explicate, exemplificate si dublate de aplicatii, astfel incat este foarte utila in practica la clasa sau pentru pregatirea individuala.

Cele trei tipuri de teste, insotite de raspunsuri si, unele, chiar de bareme de notare, isi propun sa puna elevul in situatia participarii la diverse evaluari si concursuri.
  • Ateliere de invatare. Limba si literatura romana pentru centrele de excelenta, concursurile scolare si testarile de la finalul clasei a IV-a - Mihaela Dobos, Camelia Gavrila, Adriana Bozdoro, Bianca B

• Teste de antrenament:
A. Teste de progres