Editura Universitara Psihotrauma. Punti intre teorii si aplicatii practice - Veronica Jardan

ISBN: 978-606-28-0577-7

DOI: 10.5682/9786062805777

Anul publicării: 2017

Pagini:

Editura: Editura Universitara

Autor: Veronica Jardan

Cod Produs: 9786062805777 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Cuprins
  • Psihotrauma. Punti intre teorii si aplicatii practice

Asociatia Psihologilor Atestati din Romania - A.P.A.R. organizeaza editia a XII-a a Conferintei nationale cu participare internationala in psihologie aplicata pe tematica ,,PSIHOTRAUMA- Punti intre teorii si aplicatii practice” in primavara lui 2017. Astfel continuam a noastra ostoire de cunoastere schimband experiente profesionale din praxisul cel de toate zilele si din cercetari asidue intreprinse spre binele tuturor. Avem sansa de a invata unii de la altii, de la practicieni cu vasta experienta in domeniul prevenirii, diagnosticarii si tratarii/ vindecarii psihotraumelor si de la cercetatori, teoreticieni ai facultatilor de psihologie si medicina.

Una din poeziile copilariei noastre defineste adecvat, prin simplitatea si in acelasi timp prin profunzimea ei, perceptia adecvata asupra psihotraumei:

,,- Ghiocel plapanda floare,

Nu ti-e frica de ninsoare?

- Nu mi-e frica, ca ma pitulesc asa

Si-apoi ninga cat o vrea!” (autor necunoscut)

Asisderea ghiocelului care poate percepe ninsoarea ca pe ceva devastator, dar ALEGE sa gaseasca o alternativa de supravietuire, pitulandu-se si dand un alt sens pericolului asa putem invata si noi pamantenii, de a gasi acel ceva pozitiv dintr-un negativ din ce ne-a fost dat a trai. De altfel, insasi perceptia ,,pericolului”, poate fi schimbata in a avea valente bine facatoare, dupa principiul ca ce nu ne omoara ne-ntareste, asa cum zapada il poate coplesi sau hrani. Mecanismul este acelasi ca-n validarea stiintifica a lui Milton Erickson care demonstreaza ca orice handicap poate fi transformat in calitate, important sa fim treziti avand toti ochii deschisi.

In cadrul conferintei ne vor onora cu prezenta: psihologi, psihoterapeuti, medici, asistenti sociali, asistenti medicali, studenti, rezidenti si alte categorii profesionale interesate de propria dezvoltare personala si spirituala, din toate zonele si centrele universitare din tara si din strainatate: Anglia, Germania, Grecia, Franta, Republica Moldova, USA (...).

Veronica Jardan

Cuvant inainte/ 7

Crestere sau depreciere in urma traumei?/ 12

Reabilitare a consumatorilor de droguri incarcerati /33