Editura Universitara Cristina Muica - Impliniri in geografie - Sorin Geacu

Autor: Sorin Geacu

Stoc epuizat
Cod Produs: 6065910423 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Doamna dr. Cristina Muică este un reprezentant de elită al cercetării din Institutul de Geografie al Academiei Române din Bucureşti (unde a activat timp de 35 de ani între 1965 şi 2000), dar şi al învăţământului superior, unde activează neîntrerupt din anul 1998.

Activitatea ştiinţifică dar şi didactică a Cristinei Muică reflectă caracteristicile esenţiale ale personalităţii sale: sobrietate, rigoare, seriozitate, corectitudine, hărnicie şi pasiune.

Posedând o pregătire iniţială geografică şi biologică, a fost în măsură să abordeze aspectele de biogeografie, cu deosebire cele de fitogeografie.

Dânsa este unul din puţinii specialişti recunoscuţi în acest domeniu de graniţă între geografie şi biologie.

Profunzimea cunoştinţelor dar şi calitatea cercetărilor efectuate, se regăsesc în valoarea lucrărilor mai restrânse ori de mai mare amploare, pe care le-a publicat singură sau în colaborare.

Cristina Muică este un om de o meticulozitate rar întâlnită, semn al seriozităţii ştiinţifice şi garanţie a calităţii muncii sale.

În întreaga sa activitate de cercetare, Cristina Muică a dovedit o deosebită probitate elaborând studii de o înaltă ţinută ştiinţifică, publicând lucrări caracterizate printr-un spirit analitic şi sintetic profund.

De-a lungul activităţii a menţinut întotdeauna o atitudine colegială, prietenoasă, ceea ce crea o atmosferă de încredere.

A fost şi este mereu apropiată de mai tinerii săi colegi, contribuind din plin la formarea ştiinţifică şi profesională a acestora.

La împlinirea vârstei de 70 de ani, la 24 noiembrie 2010, doamna Cristina Muică este în plină activitate didactică şi ştiinţifică legată de promovarea cu consecvenţă a geografiei în general şi biogeografiei în special.

Deşi obligaţii de toate felurile au solicitat-o mult de-a lungul anilor, realizările doamnei profesoare Cristina Muică nu puteau fi obţinute decât prin stăruinţa omului de ştiinţă adevărat.

Concepţia sa ştiinţifică şi contribuţia la cercetarea fundamentală şi aplicativă, conturează o personalitate geografică de marcă a timpului nostru.

10 august 2010

Dr. Sorin Geacu