Editura Pro Universitaria Managementul calitatii in educatie. Suport de curs - Remus China

Editura: Pro Universitaria

Autor: Remus China

Anul publicării: 2015

ISBN: 978-606-26-0471-4

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786062604714 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Managementul calitatii in sistemele educationale (mai ales in cele din spatiul comunitar, in general si in Romania, in special!) a devenit tot ”mai vizibil”, dupa anul 2005, ca urmare a unui consens european privind necesitatea implementarii in ”arhitectura” sistemelor educationale, a unui demers bazat pe elemente specifice acestui domeniu. Desi in literatura de specialitate, denumirea este consacrata (managementul calitatii), in sistemele educationale din spatiul comunitar s-a preferat o sintagma inlocuitoare: ”Asigurarea calitatii in educatie/a educatiei”.

Prin realizarea unui pachet legislativ – normativ (ordonanta de urgenta, standarde de evaluare, metodologii etc), incepand cu 2005, mediul educational romanesc a devenit, pentru prima data, un mediu ”reglementat” din punct de vedere al ”calitatii produselor educationale” realizate in interiorul sistemului. Efectele acestui demers au generat crearea unei culturi a calitatii in mediul educational romanesc, aflata deocamdata, la inceput de drum. Inerent, multe confuzii si-au facut loc!

Dintr-o prea mare graba s-au ”amestecat” notiuni importante, esentiale pentru sistemul educational si pentru respectarea ”preceptelor” initiale – consacrate si validate, printre care cele mai importante pentru noi. Spre exemplu, calitatea in educatie cu cel referitor la calitatea educatiei!

In acest curs vom analiza ceea ce inseamna managementul calitatii in educatie – managementul calitatii in sistemul educational. Perspectivele acestui demers, asa cum a fost implementat la nivelul sistemului educational romanesc, efectele generate de implementare dar si rezultatele obtinute in ceea ce priveste calitatea in sistemul educational - calitatea in educatie!
  • Managementul calitatii in educatie. Suport de curs - Remus China